Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi

Madde 26:
1.Herkes, eğitim hakkına sahiptir. Temel eğitim, zorunlu ve parasızdır. Teknik ve mesleki eğitim herkese açıktır. Yükseköğrenim, yeteneğe göre herkese eşit olarak sağlanır.
2.Eğitim, insan kişiliğinin tam geliştirilmesine, insan haklarına ve temel özgürlüklere saygıyı güçlendirmeye yönelik olmalıdır. Eğitim, bütün uluslar, ırklar ve dinsel gruplar arasında anlayış, hoşgörü ve dostluğu yerleştirmeli ve barışı koruma etkinliklerini güçlendirmelidir.
3.Ana-babalar, çocuklarına verilecek eğitimi seçmede öncelikli hak sahibidir.

 

T.C.ANAYASASI

Madde 42:

Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre yapılır. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz. Eğitim ve öğretim hürriyeti, Anayasaya sadakat borcunu ortadan kaldırmaz. İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunlu ve devlet okullarında parasızdır. Devlet, maddi imkanlardan yoksun başarılı öğrencilere gerekli yardımları yapar.

 

222 SAYILI TEMEL EĞİTİM YASASI

Madde 2:

İlköğretim, ilköğrenim kurumlarında verilir; öğrenim çağında bulunan kız ve erkek çocuklar için mecburi, Devlet okullarında parasızdır. (Bu hükümler, daha ayrıntılı olarak 1739 Sayılı Yasada da var)

Cumhuriyeti kuranlar, 1924’te aydın din adamı yetiştirmek ve din öğretimini cahillerin elinden kurtarmak ve için 29 imam hatip okulu açmışlar. Ancak din ticaretine izin verilmeyen ortamda 7-8 yıl geçmeden öğrenci olmadığı için bütün okullar kapanmış. Ne var ki, Demokrat Partiye öykünen Şemsettin Günaltay’lı, R. Şemsettin Sirer’li CHP, 1947 kurultayında aldığı kararlarla imam hatip okullarını da, İlahiyat Fakültesini de yeniden açmış.

Cumhuriyetimiz 100. yılına yaklaşırken önümüzdeki tabloya da bakalım:

İmam hatip okulu sayısı 5 bin 138, öğrenci sayısı 1.3 milyon.

İmam hatip lisesi başına düşen öğrenci sayısı 153, (Genel liselerde 525)

İmam hatip Okulları 2020 yılı bütçesi        9.789.599.000 TL.

Meslek Liseleri bütçesi                    15.909.063.000 TL

Genel Ortaöğretim Okulları bütçesi          12.915.001.000 TL’dir

Geldiğimiz yer burasıdır.

18 milyon çocuğumuzdan 1,3 milyonu din eğitimi adı altında uyuşturuluyor. Diğer okulların da imam hatiplerden farkı kalmadı, bir de 100 bin dolayında kaçak Kuran kursu var. Çocuklarımız ya iş bulmada, çocuk okutmada aidiyet ihtiyacı nedeniyle buralara gidiyor, ya da zorunlu oldukları için. Bulundukları yerde imam hatipten başka okul yoksa nereye gitsinler!

Zaten oportünist muhalefetimiz de sormuyor, “Bütün tarikatçılar, cemaatçiler sabahtan akşama kadar dua etseler, bir grip aşısı kadar etkileri olabilir mi?” Yani, bu kadar imam nerede çalışacak, ne üretecek.

Velinin elinden bir şey gelmiyor, muhalefet de havanda su dövüyor.

Sonuç: Bir toplumda yoksulluk ve ayırımcılık giderek boyutlanıyorsa; eğitim hakkından söz edilemez. Öteki sosyal haklardan da!

Atatürk’ün ışıklı yolunda yürüyen bütün arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutlarım.

 
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!