Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete

Arşiv

firma-ekle

İstatistikler

  • 452765Toplam ziyaretçi:
  • 159Bugün kü ziyaretçiler:
  • 404Dünkü ziyaretçiler:
  • 5Online olan ziyatçiler:

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

14Bilindiği üzere Ege Denizi’ndeki 18 adamız Yunanistan tarafından 2004 yılından bu yana işgal edilmiş durumda. AKP Hükümeti de sessiz kalarak bu işgale onay vermiştir.  Daha önceleri gerek Çeşme’de, gerek Didim’de, gerekse de Bodrum’da partimiz bu işgalle ilgili suç duyurularında bulunmuştu.

Ancak geçtiğimiz günlerde, görevi sınırlarımızı ve vatanımızı korumak olan Sahil Güvenlik Komutanlığı subaylarına verilen bir talimat olayın vehametini bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri Kurmay Albay Ümit YALIM’ın verdiği bilgilere göre; Komutanlar tarafından Sahil Güvenlik devriye ekibine verilen sözlü talimat “işgal altındaki adalara yaklaşmama” yönünde idi. Ancak devriye gezen ekibin yazılı emir istemesi üzerine, böyle bir yazılı emir verilmeyeceği belirtilmiştir. Yani rutin devriye görevleri arasında olan adalara yaklaşmama talimatı verilerek, görev yapmaları engellenmiş oldu.

Partimiz bu duruma sebep olan ilgililer hakkında bir basın açıklaması yaparak ilgililer hakkında Çeşme Adliyesi’nde suç duyurusunda bulunacaktır.

Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü

 

13Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi, İzmir Sümerbank İşletmesi’nin kapatılmasına karşı başlatılan direniş günü ve ülkemizin bağımsızlık ateşinin yakıldığı gün kabul edilen 19 Mayıs’ta, Alsancak Kıbrıs şehitleri Caddesi Can Yücel Sokak’taki Gren Pub’ta yemek düzenledi.

CHP Eski Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, Vatan Partisi Eski İl Sekreteri Ahmet Seyran, Yol İş İzmir 1 Nolu Şube Eski Başkanı Bülent Zenginobuz,  Sümerbank Direniş Komitesi üyeleri Seval Oskan ve Elif Karadağ, İnşaat İşçileri Derneği Genel Başkanı Adnan Boğa, İzmir Çankaya Mahallesi Muhtar Adayı Neşe şermeti, Güzelbahçe Belediyesi Ağ Donam Kursu Öğretmeni Mustafa Şafak Surkultay, İzmir Mehteran Derneği Başkan Yardımcısı Hikmet Aksaray ve Devlet Planlama Teşkilatı’ndan Mehmet Sarıtaş yemeğe katılanlar arasındaydı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

1222 Mayıs 2017 akşamı Didim Ticaret Odası N.Kocabıyık Kültür Salonu’nda Ankara Birlik Tiyatrosu,”Bir İsyancının Savunması” oyununu sundu.

Magazinleşmemiş,kendisini ne olduğu tanımlanamayan dizilerin etkisine terketmemiş, yüksek kalitede  bir oyun izlendi.

46 yıllık tecrübenin,emeğin ortaya çıkardığı oyun eski tiyatro eserlerini anımsattı.

Ölmeye ve öldürmeye karşı olan bir işçinin ama aynı zamanda özgürlüğü ve adaleti nasıl savunması ikileminde kalarak “yaşamı” savunmasının kararı tamamen izleyiciye bırakılmış.İzleyici de eminiz ki bir ikilem yaşadı.

Kısacası yorumu izleyiciye bırakan ve sahnenin tadını yeniden anımsatan oyun Didimliler tarafından ayakta alkışlandı.

Ayrıca İşinden hukuksuz olarak uzaklaştırılan kamu emekçilerine de destek mesajları gönderildi.Oyun sonunda açlık grevinde olan Nuriye ve Semih için,Didim’de yine hukuksuz bir biçimde  açığa alınan ve ihraç edilenlerin,işlerine tekrar döndürülmeleri için mücadeleye destek verileceği belirtildi.Didim Haziran Meclisi çalışmalarıyla oynanan tiyatro oyunu büyük beğeni tepkileri aldı.

 

8Değerli  okuyucular;

Sayın Cumhurbaşkanımız , TÜSİAD toplantısında Davostaki  van minüt tarzı  bir  çıkışla “54 yıldır  bu  ülkeyi kapısında süründüren bir AB  var. Ben bu  milletin izzetini , şerefini ayaklar altına aldırmam. AB adil bir yaklaşım sürdürürse gereğini  yaparız yoksa başımızın çaresine bakarız.” demiş

Yapmayın Sayın  Erdoğan büyük laf  büyük  lokma gibidir  yutması  çok zor olur. Ayrıca bu  iş kürsüden efelenmeye benzemez.Birde  işin  şu boyutu var , bu sözleri söylemek  için en az  15 yıl geciktiniz , bunları  iktidara gelir gelmez  söylemeniz gerekirdi. Siz , gereğini  yapmak  şöyle dursun, diğer hükümetlerden daha büyük yanlış yaptınız.  AB den sorumlu  bakanlık kurdunuz. AB’ den sorumlu bakanlık  kurmak  AB’ ye  yalvarmak  gibi  bişeydir.  Ayrıca bakanlık kurdunuzda ne  oldu ? ülkemiz AB ye üye oldu mu? Yabancı siyasetçilerin  bu  konuda küstahça beyanatlarına rağmen hala ricaya devam ediyorsunuz .Bu arada  AB  bizi  54  yıldır değil 59 yıldır kapısında bekletiyor . ilk müracaat 1959 yılında yapılmıştır.

Size  Atatürk ten  örnek vereyim . HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

145 (1)Bu başlık, yıllar geçtikçe zihnimize kazınacak.  Didim’in –Miletos’un- felsefenin doğum yeri olduğu gerçeği ülkemizde ve uluslar arası toplumlarda gördüğü kabul gittikçe güçlenecektir. Didim’in adı felsefeyle birlikte anılır olacaktır…

Felsefeyi tanımlayabilmek o kadar kolay değil. “Sorgulanmamış hayat yaşanmaya değmez” der Sokrates. Felsefe sorgulamayla, hayretle, merakla başlar. Felsefe düşünmenin önündeki tüm tabuları, engelleri yok sayarak düşünür ve sorgular. Sistematik eleştirel bir düşünüş olarak da karşımıza çıkar. Var olanlar üzerine yöntemsel bir düşünme ile felsefe hep temele kadar inmek, sonuna kadar gitmek ister…

Gerçeğin ne olduğunu sorgulayan felsefe, bize kendimizi tanıma olanağı da sağlar. Gerçekten de insan ne ve kim olduğunu ancak felsefi sorgulamalarıyla öğrenebilir… HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

19Kökleri Didim’de olan Yunan Şair Yazar Kosta Haci Fotinos Belediye Başkanı A.Deniz Atabay’ı makamında ziyaret ederek yazmış olduğu “İnsaf Artık” isimli romanını armağan etti.

11 Meandros Kültür, Sanat ve Turizm Derneği’nin Müzeler Haftası kapsamında 22 Mayıs Pazartesi günü Milet Müzesi’nde Yönder Okulları 2. Sınıf öğrencileri ile birlikte gerçekleştirdiği “Arkeolojik Kazı Oyunu” etkinliği renkli görüntülere sahne oldu. Dernek tarafından hazırlanarak Milet Müzesi bahçesine yerleştirilen Arkeolojik Kazı Oyun Havuzu, ilk minik arkeologlarını ağırladı. Milet Müzesi ve Didim Kaymakamlığı işbirliği ile gerçekleştirilen etkinlik öncesi çocuklar, Milet Müzesi’nde görevli arkeolog Fatma Güler Sipahioğlu rehberliğinde Milet Müzesi’ni gezerek, sergilenen eserler hakkında bilgi aldılar. Ardından Didim Kaymakamımız Sayın İskender YÖNDEN’in de katılımıyla, heyecanla Arkeolojik Kazı Oyun Alanı’na geçen çocuklar, önceden gömülmüş tarihi eserleri tıpkı bir arkeolog titizliği ile çalışarak bulmaya başladılar. Her bulunan eser adeta bir kutlama havasında çıkarıldı ve fırçalarla sabırla temizlenerek kutulara yerleştirildi. Çocuklara arkeolojik kazı çalışmaları esnasında Yönder Okulları’nda görevli Sınıf Öğretmeni Güldane PEKGÖZ, Müdür Yardımcısı Selçuk TARHAN, Müzik Öğretmeni Mustafa SEVİNDİK ve Meandros Derneği Başkanı Sanat Tarihçisi Başak KAMACI BUDAK, dernek üyeleri Arkeolog Özge SALTIK, Neslihan KARABEKİR de eşlik etti. Arkeolojik Kazı Etkinliği’ne katılan tüm çocuklara özel olarak hazırlanan el kitapları dağıtıldı, arkeolojik kazılar hakkında teknik bilgiler verildi. Etkinliğin sonunda Didim Kaymakamı Sayın İskender YÖNDEN ve Milet Müze Müdürü Sayın Hasibe AKAT İSLAM tarafından çocuklarımıza Katılım Sertifikaları dağıtıldı. Bu renkli ve bir o kadar da eğitici etkinliğe Didimli tüm çocukların katılabilmesi ve Çocuk Dostu Milet Müzesi’nin daha fazla çocuk tarafından ziyaret edilmesi için Meandros Derneği önümüzdeki günlerde de benzer organizasyonlara Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de desteğini alarak sürdürmeye devam edecek.

18CVK Park Bosphorus Hotel’de buluşan TEMA-K Gönüllüleri, TEMA Vakfı’nın eğitim programlarına 2017 yılında da katkı sağlamaya devam ediyor.

 

Cemiyet hayatının ünlü isimlerinin TEMA Vakfı çalışmalarına destek sağlamak üzere oluşturduğu Kaynak Çalışma Grubu (TEMA-K), CVK Park Bosphorus Hotel’de bir yemek düzenledi. 2017 yılının ikinci etkinliği olan yemeğe, sağlıklı yaşam ve beslenme uzmanı Dr. Ender Saraç ile televizyon programcısı ve sunucu Esra Ceyhan katıldı. Vakıf yararına düzenlenen yemekte TEMA–K Gönüllüleri, TEMA Vakfı’nın okul öncesinden lise çağına kadar her yaş seviyesinde çocuğun ve gencin doğayla tanışmasına fırsat tanıyan eğitim programlarına kaynak yarattı.                                                                                                                             

 

Yemek, Esra Ceyhan’ın moderatörlüğünde Esra Öztürk’ün TEMA-K Gönüllüleri adına yaptığı hoş geldiniz konuşması ile başladı. Öztürk, kadınların toplumu ileri götüren sosyal dinamiğin temel kaynağı olduğunu vurguladı. 1999 yılından beri farklı etkinliklerle TEMA’ya destek verdiklerini söylerken, TEMA-K’nın katkıları ile bugüne değin yaklaşık onbinlerce çocuğun TEMA Vakfı’nın doğa eğitimlerinden faydalandığını açıkladı. Bugün yaptıkları çalışmaların gelecek nesillerin hayatına önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Yemek programına konuk konuşmacı olarak katılan Dr. Ender Saraç ise doğal ve sağlıklı yaşamın önemi ile doğru beslenmenin püf noktalarından söz etti.

 

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ise, TEMA-K Gönüllüleri’nin TEMA Vakfı’na yaptığı katkıların kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Ataç, ekolojik okuryazar nesillerin yetişmesi adına kaynak yaratılması için TEMA-K’nın başarılı çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Deniz Ataç, Vakıf faaliyetlerine gelir yaratmak için gönüllü olarak zaman ayıran TEMA-K gönüllülerine ve destekçilerine teşekkür etti.”

 

Saygılarımla…

 

Umut Yeşertiyoruz.                                                         Mehmet ÖZDEMİR

                                                                     TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi

   

17Aydın Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezleri tarafından yıl sonu gösterisi Atatürk Kent Meydanında Aydın halkının yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezlerinde eğitim gören öğrenciler,  Gitar, Bağlama, Keman, Bale, Zumba, Modern Dans, Hint Dansı, melodika ile hünerlerini heyecanla Atatürk Kent Meydanında sergilediler. Çocukların heyecanına aileleri de ortak olunca renkli görüntüler oluştu.

Gösterilerin dışında Atatürk Kent Meydanı’na kurulan şişme oyun parkları ve yüz boyama gibi birçok etkinlikle çocuklar doyasıya eğlendi.

Etkinliklere katılan öğrenciler, “Başkanımız Özlem Çerçioğlu sayesinde en iyi eğitimleri alıyoruz, biz gençlere sahip çıktığı için başkanımıza teşekkür ederiz” dediler.

 

  16  Aydın Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Çocuk Atölyesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu “Adam Olacak Çocuk” adlı oyun, velilerin beğenisini aldı.

    Şükran Güngör – Yıldız Kenter Kültür Merkezi ve Tiyatro Salonu’nda merhum sanatçı Barış Manço ile büyümüş dünün çocukları, bugünün büyüklerini bir nebze geçmişe götürmek ve bugünün küçükleri, yarının adam olacak çocuklarına Türkiye’yi dünyaya tanıtmış değerli sanatçımız Barış Manço’yu anlatabilmek için bol kahkahalı oyun sergilediler.

    Aydınlı sanatseverler ve öğrenci velileri, ‘’Bizlere ve çocuklarımıza güzel imkânlar sunan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Özlem Çerçioğlu’nu özverili çalışmalarından dolayı  teşekkür ederiz’’ dediler.

11 Meandros Kültür, Sanat ve Turizm Derneği’nin Müzeler Haftası kapsamında 22 Mayıs Pazartesi günü Milet Müzesi’nde Yönder Okulları 2. Sınıf öğrencileri ile birlikte gerçekleştirdiği “Arkeolojik Kazı Oyunu” etkinliği renkli görüntülere sahne oldu. Dernek tarafından hazırlanarak Milet Müzesi bahçesine yerleştirilen Arkeolojik Kazı Oyun Havuzu, ilk minik arkeologlarını ağırladı. Milet Müzesi ve Didim Kaymakamlığı işbirliği ile gerçekleştirilen etkinlik öncesi çocuklar, Milet Müzesi’nde görevli arkeolog Fatma Güler Sipahioğlu rehberliğinde Milet Müzesi’ni gezerek, sergilenen eserler hakkında bilgi aldılar. Ardından Didim Kaymakamımız Sayın İskender YÖNDEN’in de katılımıyla, heyecanla Arkeolojik Kazı Oyun Alanı’na geçen çocuklar, önceden gömülmüş tarihi eserleri tıpkı bir arkeolog titizliği ile çalışarak bulmaya başladılar. Her bulunan eser adeta bir kutlama havasında çıkarıldı ve fırçalarla sabırla temizlenerek kutulara yerleştirildi. Çocuklara arkeolojik kazı çalışmaları esnasında Yönder Okulları’nda görevli Sınıf Öğretmeni Güldane PEKGÖZ, Müdür Yardımcısı Selçuk TARHAN, Müzik Öğretmeni Mustafa SEVİNDİK ve Meandros Derneği Başkanı Sanat Tarihçisi Başak KAMACI BUDAK, dernek üyeleri Arkeolog Özge SALTIK, Neslihan KARABEKİR de eşlik etti. Arkeolojik Kazı Etkinliği’ne katılan tüm çocuklara özel olarak hazırlanan el kitapları dağıtıldı, arkeolojik kazılar hakkında teknik bilgiler verildi. Etkinliğin sonunda Didim Kaymakamı Sayın İskender YÖNDEN ve Milet Müze Müdürü Sayın Hasibe AKAT İSLAM tarafından çocuklarımıza Katılım Sertifikaları dağıtıldı. Bu renkli ve bir o kadar da eğitici etkinliğe Didimli tüm çocukların katılabilmesi ve Çocuk Dostu Milet Müzesi’nin daha fazla çocuk tarafından ziyaret edilmesi için Meandros Derneği önümüzdeki günlerde de benzer organizasyonlara Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de desteğini alarak sürdürmeye devam edecek.

DSC_01201 (1)Derler ki; Efsaneler, belirli bir inanç üzerine kurulu, olağanüstülüğü ağır basan ve anlatılana inanılmak istenen yapıtlardır.  Her ne kadar, şu sıralar kanka kıyafetin efs(efsane )olmuş gibi en yalın anlamının dışında ve dillerde o sırlı yanını barındırmadan, hatta kestirilerek, kısa cümlelerde yerini bulsa da… Efsane; efsaneyi anlatanın da, anlayanında inanmak istediği mitler, masallar, destanlardır. Ve işte tam da bu nokta da inanmak istediğimiz, o içerisinde mistik hava bulunduran mitleri kendimiz için de anlatmak ve buna inanmak isteriz, kendi düsturumuzu oluşturduğumuz, hiç kimsenin ne düşündüğünü sorgulamadan ilerlediğimiz o büyücek hayatlarımızda. Kimimiz vuslat, kimimiz devrim, kimimiz emek, kimimiz sabır, kimimiz madde, kimimiz mana, kimimiz merhamet, kimimiz şefkat diyerek ilerler de hep bir inanmak ister. İnanmak istediği sırada algılayamaz kendi efsanesini yaratmak yolunda ilerlediğini de; olup yaşadığı zaman bir başkası ile paylaştığı bir sorgulama anında anlar, herkesin bilemeyeceği ama gerçekleştirdiği bir efsanesi olduğunu.

O yüzden hiçbir anda, hiçbir şekilde başkalarının bizi gördüğü gözlere inanarak yaşamayalım bu hayatı. Sadece kendimize inanarak yaratımlarımıza ulaşalım. Zaten bir şekilde, bir insanlar hayatlarının beş dakikalık kısmında o teneke sesi dahi yaratmayan ki tenekeye kulağındaki ritmi vererek vurursan müzik olur, hakkındaki konuşmalarını duymadan kendi efsaneni, kendine fısıldama zamanı. Başkalarını bilmem ama önemli olan önce sensin. Bunun farkına vardığında zaten insanlara tüm manevi duyguları daha çok ve içten vereceksin çünkü bileceksin ki içinde bir yaratım ve inanç gücü var!

Sen o yolda kimilerinin inanmayacağı ama içten içe olacağını bildiği, kimilerinin de gerçekten inanarak, içindeki şefkati sana göstererek ve belki de bir efsaneye daha vesile olacağın inancıyla hatta belki de sadece ama sadece kendine kendini anlatmak için yarat efsaneni. Ve tüm her şey sessizleştiğinde ne yaptım ben ya, ne için yaptım demek yerine. Ve işte ne yaptıysam yaptım, kendi efsa(ha)nem için yaptım diye fısıltılarını yücelterek haykır haykır, haykır. Ne zaman mı bir filmin adı gibi: Şimdi ya da Asla…

 BİHTER YILMAZ

 

 

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

KIYIDA YAŞAM DERGİMİZ

kiyidayasamdergi

Çizerimiz

Mehmet TEVLİM

Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP