HALKIMIZ VE SORGULAMA… | Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete
Arşiv
firma-ekle
İstatistikler
  • 52Bu haber:
  • 626694Toplam ziyaretçi:
  • 466Bugün kü ziyaretçiler:
  • 275Dünkü ziyaretçiler:
  • 0Online olan ziyatçiler:
Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

8Değerli  okuyucular;

Malumunuz seçim atmosferine  girdik çok yakında seçim var  ülkemiz için hayırlı  olur  inşallah . Yıllardan beri  ülkemizin siyasetini  ve  seçimleri  takip ederim , halkımız hakkında izlenimlerim  şunlardır;

Herşeyden önce halkımız takım tutar gibi  parti  tutuyor.  Seçmen , bir  lidere hayran  oluyor  ve  o  lider  ne  kadar  yanlışlık yaparsa  yapsın  o lideri  savunuyor  ve  oy vermeye devam ediyor. O kadar ki çok büyük hatalarında liderini  savunamasa dahi “olsun  ben  onu seviyorum”diyor. Ne kadar yanlış değil mi?

Bir  başka konu halkımız tepkisiz bir toplum. O kadar zamlara hayat pahalılığına yolsuzluk  iddialarına rağmen her  şeyi  kuzu kuzu  kabulleniyor. Mesela Turgut Özal denen adam insafsızca zamlar  yaptı enflasyonu % 120 lere kadar  çıkardı ama  milletimiz sessizce  zamları kabullendi . Süleyman Demirel denen adamın adı pek çok yolsuzluk olayına karıştı , kendi yakın çevresini zengin etti özellikle  yeğenleri  çok genç  yaşta çok zengin  oldu . Ayrıca Demirel  denen  adama İLKSAN yolsuzluğu soruldu.  Demirel denen adam “verdimse ben verdim ne  olmuş”dedi.  Bu kişiler  ölünceye kadar başta kaldılar.   Geçtiğimiz yıllardaki  Rezza zarrab  olayını bile savunanlar var.

Ayrıca halkımızda çok yanlış gördüğüm bir düşünce daha var. “başka adam  yok” saçmalığı. Saçma sapan bir düşünce bence. Ülkemizde  binlerce iktisat profesörü, binlerce siyaset  bilimleri  uzmanı profesör vardır. Yani başka adam  yok  düşüncesi çok yanlış ve saçmadır. Ben Google ‘e baktım 60 civarında parti  var. Yani başka adam ve başka partiler de  var. Siyasetçiler de halkın bu düşüncesini  çok iyi bildikleri  için o şekilde  konuşuyor. Mesela Turgut  Özal denen adam “ Alternatifimiz yok”diyordu. Millet de inanıyordu.

Olaya siyasi  olarak değil de biyolojik  olarak  bakmak bile durumu çözer.Tabi ki bütün  insanlar gibi   sözde alternatifi  olmayan kişilerde  ölümlüdür. O adam  öldüğü zaman ülke başsız mı kalacak ;tabi ki hayır.

Birde  insanlarımızın bir bölümü siyasete bir şahsi menfaat  gözüyle bakıyor. Siyasetçiden  şahsi  bir  menfaat talep ediyor veya siyasete  şahsi bir menfaat için giriyor. Halbuki siyasete ülke menfaatleri  için girmek gerekir. Turgut  Özal denen adamın sağ kollarından  olan Ekrem Pakdemirli 1983 yılında milletvekili  seçilmek  için 100 milyon  lira harcamıştı.100 milyon  lira 1983 te. Yapın hesabını bugünkü para  ile ne kadar ediyor.  Ekrem Pakdemirli  bu kadar parayı vatan millet sevgisi  için mi harcadı acaba!..  Ben de Manisalıyım Ekrem Pakdemirli de Manisalıdır oradan  biliyorum. Ayrıca   bir  torba kömüre veya makarnaya oyunu satanlar var. Halbuki  o kömür ve makarnaları siyasetçi kendi cebinden vermiyor.

Yurttaşlarımızın büyük bir bölümü  yolsuzluk  iddialarına adı karışan siyasetçiyi  savunuyor veya yaptıklarını normal  karşılıyor. “ Bal tutan parmağını yalar,ben de  olsam ben de  yaparım ,bunlar  normal işler”  diyen ve bu düşüncesinde  olan kişiler var. Fakat diğer  ülkelerde yolsuzluk yapanlar asla  affedilmiyor.  Ukrayna’da rüşvet alan bir bakan halk tarafından  yerlerde sürüklendi  ve  çöp konteynerına atıldı. Mecazi anlamda değil  gerçek anlamda  çöpe atıldı ve halk  onun kafasını  çöplere  bastırdı. İsviçre’de ki bayan bakan Elizabeth Kopp sadece ve sadece 60  liralık  bir  yolsuzluk yaptı baskılar  üzerine  istifa etmek  zorunda kaldı. Arjantin cumhurbaşkanı Toledo , Brezilya cumhurbaşkanı fujimoto. Japonlar  ise  intihar ediyorlar. Bizde  bırakın  intiharı ve hapsi, istifa eden bile yok.

Hele birde Müslümanlığı  siyasete alet etmek var ki  çok ve çok yanlış . Siyasiler  Müslümanlığı şahsi  çıkarlarına alet ediyor. Bunu ilk başlatan Menderes  oldu. Süleyman Demirel de aynı  yolda gitti  mitinglerinde kuranı  kerimi  elinde tuttu. Mitinglerine esselamünaleyküm diye başladı. Özal denen  adam  aynı  şekilde oruçlu  olarak mitinglere katıldı. Devletin parası  ile hacca gitti. Dikkatinizi çekerim devletin parası ile. Bu  konuda en büyük suçlu Erbakan’dır o hepsinden fazla  Müslümanlığı  dine alet etti. Ve daha sonra çıraklar sahneye çıktı.  Bu  konuda  o kadar  yoğunlaşıldı ki CHP ve diğer sol partiler  için” dinsiz  imansız  Allahsız kitapsız” diye hitap edenler bile oldu.

İki konuyu arz edeyim. Bir  CHP’li değilim  ikincisi ise yüce dinimiz  islamiyete sevgim ve saygım sonsuz.  Ben sadece yüce dinimizin siyasete ve şahsi  çıkarlara alet edilmesine karşıyım.

Bir de yollar  köprüler  yaptı  diyorlar. Halbuki yollar ve köprülerin yapılması bir lütuf değildir,  o siyasetçinin görevidir. Bir de kim bilir  o yollar  köprüler  yapılırken neler oldu. Halkımızın büyük bir çoğunluğu düşünmüyor, düşünmek istemiyor.Siyasetçi yandaş ise o da yan yatıyor. Hele hele birde çalıyor ama çalışıyor lafı yok mu;  saçmalığın ta kendisi.

Yukarıda saydıklarımın  çok az  bir  miktarı Avrupa da ki  ülkelerde yapılsa o  ülkedeki adı yolsuzluğa bulaşan veya yanlış yapan  siyasetçi , anında yok olur .   Halkın baskısından dolayı istifa eder. Zaten istifa etmese  bile ,halktan kesinlikle  oy alamaz.

Bir de  hukukun üstünlüğü  olayı  var ki ona hiç değinmeyeceğim  herkes  biliyor.

Son olarak  sizlere  Ömer  Hayyam’ın  şiirinden bir dize  arz edeyim.

Celladına aşık  olmuşsa bir  millet; Müstehaktır  ona her türlü  zillet…

RAGIP UĞUR UZ

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59
Çizerimiz

Mehmet TEVLİM

Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP
Türker ERTUNCAY