MOBİL KETEM PROJESİ TANITILDI | Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete
Arşiv
firma-ekle
İstatistikler
  • 53Bu haber:
  • 610204Toplam ziyaretçi:
  • 91Bugün kü ziyaretçiler:
  • 443Dünkü ziyaretçiler:
  • 3Online olan ziyatçiler:
Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

02 AYDIN VALISI ESI BAYAN AYYILDIZ MOBIL KETEM PROJESINI DIDIMDE TANITTI_800x600 03 MOBIL KETEM PROJESI TANITIM TOPLANTISINA DIDIM KAYMAKAMININ ESI ZEYNEP EMIROGLU EV SAHIPLIGI YAPTI_800x600 04 MOBIL KETEM PROJESI DIDIMDE GENIS KATILIMLI BIR TOPLANTIDA ANLATILDI_800x600 IMG_0211_800x600Aydın Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dilek Didem Ayyıldız’ın önderliğinde Mobil Ketem Projesi Didim’de tanıtıldı. Bayan Ayyıldız, kanser taramalarının toplumunun her kesiminde sorumluluk edinilmesini belirterek ‘Tarama yoksa ölüm var’ dedi.

Aydın Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dilek Didem Ayyıldız, Mobil Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi Projesinin ikinci tanıtım toplantısını Aydın’ın Didim ilçesinde yaptı.

20 Aralık 2013 Cuma günü saat 14.30’da Garden Of Sun Otel’de gerçekleşen tanıtım toplantısında Ev Sahibi Didim Kaymakamı Ersin Emiroğlu’nun eşi Zeynep Emiroğlu ile Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı’nın eşi Şerife Kamacı ile protokol eşleri ile ilçe kurum amirlerinin eşleri, STK Temsilci ve üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tanıtım toplantısının açılış konuşmasını Aydın Halk Sağlığı Müdürü Yardımcısı Fevzi Baz yaptı. Baz projenin amacının yaşam kalitesini artırmak olduğunu ifade ederek; meme, jinekoloji ve sigara bıraktırma konularında önleme, erken teşhis ve tedavi şeklinde ilerlediklerini belirtti.

Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek olan mobil KETEM aracı içerisinde dijital mamografi cihazı barındırdığını ifade eden Fevzi Baz, “Araçta, 40-69 yaş kadınlara meme kanseri taramaları, 30-65 yaş arası kadınlara yönelik rahim ağzı kanseri taraması yapılacak. Ayrıca araç ile birlikte gidilen yerlerde vatandaşlara bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılacak” dedi. Mobil KETEM aracının da faaliyete geçmesiyle birlikte Aydın’da kanser tarama çalışmalarının daha iyi noktaya geleceğini inandıklarını ifade eden Okur, “Mobil KETEM aracıyla il genelinde yaklaşık olarak meme kanserine yönelik 40-69 yaşları arası 176 bin kadın, rahim ağzı kanserine yönelik 30-65 yaş arası 237 bin kadın, kalın bağırsak kanserlerine yönelik 50-70 yaşlar arasındaki 218 bin kadın ve erkeğin taramadan geçmesi hedefleniyor. Mobil KETEM aracıyla vatandaşların ayağına gidilecek. Sağlık herkesin ulaşması gereken bir hak” dedi.

Toplantıya katılan Aydın Bulaşıcı Hastalıklar, Programlar, Kanser Şube Müdürü Uzman Doktor Şeniz Karademir ise program ile kanseri tetikleyen faktörler hakkında eğitici programlar gerçekleştirildiğini ifade ederek kanserde risk faktörlerini aktardı. Kansere yakalanma riskinde kadınların ilk sırada yer aldığını aktaran Şeniz Karademir, beslenme bozuklukları ve hareketsiz yaşamında kanseri tetiklediğini ifade etti. Sağlıklı bir yaşam için meme, rahim ve rahim ağzı ile bağırsak taramalarının düzenli yapılması gerektiğini kaydeden Karademir, taramaların tedavi ve dönüşüm anlamıyla önemli olduğunu kaydetti.

Didim Kaymakamı Ersin Emiroğlu’nun eşi Zeynep Emiroğlu ise konuşmasında Atatürk’ün sözünden yola çıkarak halkın sağlığının milli mesele olarak algılanması gerektiğini ifade etti. Halkın ayağına getirilecek bu hizmet için Projenin yürütmesini yapan Dilek Didem Ayyıldız’a ve emeği geçenlere teşekkür etti.  Projede yer alacaklara ‘Bir İnsan kurtaran bütün insanlığı kurtarır, yolunuz açık olsun’ diyen Zeynep Emiroğlu, Dilek Didem Ayyıldız’ın memleketi olan Zonguldak’ta yaptığı çalışmalar ile ismini duyurduğunu ve gönüllerde taht kurduğunu söyledi. Bayan Emiroğlu konuşmasını ‘Kanserden değil, geç kalmaktan korkun!’ sözleri ile konuşmasını bitirdi.

Proje önderi Bayan Ayyıldız’da kanserin hızlı ilerleyen maddi manevi yıkıcı bir hastalık olduğunu ifade etti.  Ayyıldız, “Önümüzdeki hafta içerisinde mobil aracımız Aydın’dan başlayarak taramalara Projedeki amacımız hasta olmadan önlem almaktır. Kanser, özellikle de meme kanseri üzerinde eğitim yetersiz olduğu için ve kadınlarımızın bu konuda mahremiyet duygularının baskın kalmasından dolayı artan ölüm vakalarına neden oluyor. Bilgi çöplüğü nedeniyle de kadınlarımız taramalara gitmiyor. Özellikle köylerimiz bu konuda başta geliyor. Biz kadınlarımızın bu direncini kırmak, taramalara katılmalarını sağlamak için KETEM projesini hayata geçirdik. Bu şekilde kadının mahremiyetini de korumayı planlıyoruz. Kadınlarımıza manevi destek vermek bizler kadar aynı zamanda erkeklerin de görevidir. Kanser, yenilebilen bir hastalıktır. Bunun örnekleri de çoktur. Kanser, doğru anlaşılırsa başarmama söz konusu değildir” dedi.

Kansere yönelik eğitimlere rağmen taramaların çok az sayıda kaldığını ifade eden Ayyıldız ‘Araştırmalar eğitim alan 100 kadından 7’sinin taramaya girdiğini gösteriyor. Tarama yoksa ölüm var, bu konuda köy imamından – Kaymakam’a herkesin bunu görev olarak üstlenmesi gerekir, bu toplumsal seferberliktir’ dedi.

Aydın Valiliği bünyesinde Gönül Elçileri ve Aile Akademisi adlı 2 farklı proje daha yürütüldüğünü bu projelerden gönül elçileri projesini KETEM’le birleştirdiğini açıklayan Ayyıldız ‘Bir kadının sağlığını koruması en büyük gönüllülüktür. Kadın yaşam kaynağı ve üretici güçtür. Bu yüzden taramanızı yaptırın, taramanızı yaptırın ki korktuğunuz masalar hayatınızın bir parçası haline gelmesin!’ dedi.

Proje kapsamında önümüzdeki günlerde Aydın ve ilçelerde taramaların gerçekleşeceği bildirildi.

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59
Çizerimiz

Mehmet TEVLİM

Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP
Türker ERTUNCAY