Eğitim | Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete

Arşiv

firma-ekle

İstatistikler

  • 610939Toplam ziyaretçi:
  • 74Bugün kü ziyaretçiler:
  • 752Dünkü ziyaretçiler:
  • 2Online olan ziyatçiler:

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Eğitim

13DİDİM MAHİR ÖZGÜR DAMAR İLKOKULU 1-B SINIFI ÖĞRETMENİ HAVVA ATALAY VEÖĞRENCİLERİNİN STEMPROJESİ OKULDA SEGİLENDİ.
Atalay açıklamasında” Yüzyıl becerilerine sahip olama içinde yaşadıklarını toplumun sorularına duyarlı Çözümünde rol alan geçler yetiştirmek amacıyla başladık Young Guru Akademi (YGA)gönüllerinin üretmiş olduğu bilimi deneylerle sevdirmek küçük yaşlarda bilime ilgi uyandırmak ve farkındalık oluşturmak tabuları ortadan kaldırmak YGA’de satılan her ürün karşılığında bir üründe kendileri dezavandajlı bölgelerde yaşayan öğrencilere gönderme kararı almıştır.Sınıfımız için Öğretmen Akademisi Vakfı aracılığıyla NEF Vakfı Sponsorluğunda 15 adet Bilimi Keşif Seti edindik ve 2 dönem başında çalışmalarımıza başladık şu anda Yapı Kredi Bankası reklamlarında çıkan Anadolu’ya Beyin Göçü Projesi’nde kullanılan setlerde bizim kullandığımız setler STEM eğitiminin önem arz etmeye başladığı bu yılda öğrencilerimizi dağa donalımlı yetiştire bilmeyi hedefliyoruz Öğretmen Akademisi Vakfına NEF Vakfına YGA Gönüllülerine öğrencilerim ve kendim adına teşekkürlerimi sunarım” dedi.  HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

11Türkiye’nin 81 ilinden ve dünyadaki belirli ülkelerden birer ortak ile çalışıyoruz. Didim Cumhuriyet İlkokulu 4. sınıf öğrencileri ve öğretmenleri olarak Aydın ilini temsil etmekteyiz.

Öğrencilerimizle birlikte, ilimizin Tarihi ve  Kültürel  mekanlarında, Doğal güzelliklerinde kitap okuma etkinliği düzenleyerek, etkinliklerimizi fotoğraf ve video kaydı yapacağız.

Aydın ili olarak ‘’ GÖKYÜZÜNÜN ALTINDAKİ EN GÜZEL YERYÜZÜNDE OKUYORUZ’’

Sloganı ile yola çıkarak proje sonucunda iki buçuk ay sürecek etkinliklerimizi sergilemek için 28 Mayıs 2018 Tarihinde 81 ilde ortak sergi açacağız. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

HALİS CANPOLAT   Liselere geçiş sınavlarında önemli başarılara imza atıp il içinde ve il dışındaki Fen Liselerine kayıt  yaptıran Didimli öğrencilerin ilçemize eğitim ve öğretimleri için tekrar döndüklerinde ilk tercihlerinin Didim Sınav Lisesi olduğu gözlemlenmektedir. İlçemizde 11 yıldır eğitim ve öğretim hizmeti veren Özel Sınav Lisesi her sene çıkardığı derecelerle ve kazandırdığı prestijli üniversitelerle  Didim’in eğitim öğretim hayatında önemli katkılar sunuyor. Muhakkak ki bu durum birçok başarılı öğrencinin Didim Sınav Lisesini tercih etmesinde önemli rol oynuyor. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

102017-2018 eğitim öğretim yılında, özel okullara devam eden öğrenci sayısı, geçen döneme kıyasla %13’lük artışla 1 milyon 300 bine ulaştı.

Sadece bir yıl içinde iktidarın özel okulları teşvik politikalarının etkisiyle 1.777 yeni özel okul açıldı. Öğrenci sayısı bir dönem içinde en az 150 bin arttı.

AKP hükümeti, kamu kaynaklarını özel okullara aktararak, 2002’de yüzde 1 olan özel okulların payının 15 yıl içinde 8 kat artarak yüzde 8’e çıkmasında doğrudan rol oynamıştır.

Özel okullara yönelişteki artışın temel nedeni, eğitimde 4+4+4 düzenlemesi ile devlet okullarında yaşanan yoğun dinselleştirme politikalarıdır. Veliler ekonomik koşullarını zorlayarak çocuklarını özel okullara göndermeye başlamıştır.

Kamu kaynakları sadece devlet okulları için kullanılmalı, eğitime yeterli bütçe, okullara ihtiyacı kadar ödenek ayrılmalıdır! Her biri birer ‘ticari işletme’ olan özel okullara hiçbir şekilde kamu kaynağı aktarılmamalıdır!

EĞİTİM SEN DİDİM TEMSİLCİLİĞİ YÜRÜTME KURULU ADINA  TURGAY ELÇİ

 

41Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimi dinselleştirme çalışmaları anaokuluna kadar indi.

MEB’in eğitim alanında dini vakıflarla gerçekleştirdiği protokollerin ardından İl Milli Eğitim Müdürlükleri, yeni eğitim öğretim döneminde Türkiye’nin dört bir yanında müftülükler ile protokol imzalamaya hız verdi.

Eğitimi din görevlilerine teslim eden protokoller kapsamında, anasınıfından başlayarak anne ve babalarının adlarını bile hafızlarına almakta zorlanan çocuklar dini eğitim ile karşı karşıya kalacak. Zorunlu din dersi 4. sınıfta başlasa da MEB, il il müftülüklerle protokol imzalayarak bu derslerin seviyesini 4 yaşına indiriyor. Son olarak Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Müftülük arasında imzalanan protokolle, okul kapıları din görevlilerine sonuna kadar açıldı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

12-1-3Yıllardır kamu istihdamında, özellikle eğitimde güvencesiz, esnek ve performansa dayalı istihdam politikalarını hayata geçirmek isteyen siyasi iktidar, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında eğitimde “sözleşmeli istihdam” uygulamasını başlatmış ve bugüne kadar 38 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı temsilcileri, her fırsatta sözleşmeli öğretmenlerin hakları bakımından kadrolu öğretmenlerle aynı haklara sahip olduğunu iddia etmektedirler. Ancak gerçek durum tam tersidir. 27 Temmuz 2016 tarihli 668 sayılı KHK ile 2011 yılında çıkarılan, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK’nın 6. Maddesine bir ek yapılarak (Ek madde 4) 4-B’li öğretmen alınması ve bu öğretmenlerin 4 yıl süreyle başka bir yere atanamayacağı düzenlenmiştir. 668 sayılı KHK ile yapılan tartışmalı OHAL düzenlemesi ile sözleşmeli öğretmenler, özellikle ilk atandıkları yerdeki hizmet süreleri (4 yıl) boyunca başka bir yere atanamamakta ve özür grubu atamalarından hiçbir şekilde yararlanamamaktadırlar. Öyle ki, aile mazeretine bağlı yer değiştirmelerde, ilgili düzenleme uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşinin sözleşmeli öğretmene tabi olduğu ifade edilmekte, binlerce sözleşmeli öğretmen ya eşini ya işini tercih etmeye zorlanmaktadır. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

13CHP’Lİ BAYDAR’DAN BAKAN YILMAZ’A : “TEOG’UN KALDIRILACAĞINI SİZ DE BİZİM GİBİ TV’DEN Mİ ÖĞRENDİNİZ”

CHP Aydın Milletvekili ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Metin Lütfi Baydar kaldırılan TEOG sınavına ilişkin yazılı soru önergesi verdi.

CHP’li Baydar, Mili Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yazılı olarak yanıtlaması istemi ile verdiği önergesinde ; “AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Eylül 2015 Cuma günü ATV’de katılmış olduğu “Cumhurbaşkanı ile Gündem Özel” adlı programda “Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG’un kaldırılması lazım….Bunun kararını verecek olan hükümettir. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak Bakanıma, Başbakanıma bir kere söylerim olur biter….” sözlerini dile getirmiştir. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

12MEB, 2013 yılında yayımlanan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yaptığı 7. değişiklik, açık öğretim imam hatip liselerinde öğrenim gören öğrencilerine sınav puanı gerekmeksizin Anadolu lisesi imkanı sağladı.

2013 tarihli yönetmelikte nakil ve geçişler için ders şartı olarak yer alan “Öğrencilerin kredisini aldıkları dersler ile okulların sınıflar bazında haftalık ders çizelgesinde yer alan dersleri karşılaştırılarak eşleştirilir” ifadeleri yeni yönetmelikten çıkarıldı. Ders ve kredi şartları kaldırılarak bunun yerine yaş itibarıyla örgün ortaöğretim kurumlarına kayıt şartlarını tanımak, örgün ortaöğretimde okuma hakkı bulunmak ve disiplin yönünden örgün eğitim dışına çıkarma cezası almamış olmak koşulları getirildi. Yeni yönetmelikte öğrenci kabulü ise nakil ve yerleştirme komisyonu kararına bırakıldı. Bu düzenlemelere göre, açık öğretim imam hatip lisesine giden öğrenciler, kontenjan uygun olduğu takdirde, Anadolu liseleri gibi sınavlar girilen liseler de dahil olmak üzere, farklı liselere sınavsız nakil ve geçiş yapabilecek.

 

12-1-32017-2018 eğitim öğretim yılı, başta öğrencilerimiz, öğretmenler, eğitim emekçileri ve veliler olmak üzere, ağır sorunlar ve saldırıların gölgesinde, her zamankinden daha zor koşullarda açılmaktadır. 18 Eylül 2017 tarihi, 18 milyon öğrenci, 900 bini aşkın eğitim emekçisi açısından sadece okulların açılmasını ifade etmemektedir. Bugün, toplumun tamamını ilgilendiren eğitim alanına yönelik çok yönlü saldırı ve tehditlerin yaşandığı, laik bilimsel eğitim anlayışına açıkça meydan okunduğu yeni dönemin ilk günüdür. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

1213 YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SORUNLARLA BAŞLIYOR

ATATÜRK’Ü ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ GERİCİ MÜFREDATA HAYIR!

2017-2018 eğitim-öğretim yılı 18 Eylül 2017 tarihinde başlayacaktır. 18 milyon öğrenci ve 1 milyon eğitim emekçisi bu eğitim öğretim yılına da birikmiş ve çözüm bekleyen sorunlarla girecektir.

MEB tarafından son dönemde yapılan bazı değişiklikler ve uygulamalarla milyonlarca öğrenci ve veli yine mağdur edilecektir. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

15SERVİS ARAÇLARINA MODERN SİSTEM GELİYOR

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, yeni eğitim öğretim yılına kısa bir süre kala Aydınlı öğrencilerin güvenliğine yönelik olarak servis araçları ile ilgili tüm önlemleri aldıklarını ifade etti.

Başkan Özlem Çerçioğlu, Aydın’da okul servislerinde gerekli her türlü önlemlerin alındığını vurgulayarak, Ulaşım Koordinasyon Merkezi Kurul Kararı ile servis araçlarına GSP sistemi kurulmasını zorunlu hale getirdiklerini ifade etti.

“EN UFAK AKSAKLIĞA İZİN VERMEYECEĞİM” HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

12Karaman’da 40’tan fazla çocuğun cinsel istismara uğradığı Ensar Vakfı’na, Ankara’nın göbeğinde tahsis edilen ve yaklaşık değeri dokuz milyon lira olduğu belirlenen binada yıkım çalışması başlıyor.

Karaman’da 45 çocuğun yurtlarında cinsel istismara uğradığı Ensar Vakfı’na, olayın ortaya çıktığı günlerde Milli Emlak Müdürlüğü tarafından Ankara’nın merkezinde tahsis edilen ve değeri yaklaşık dokuz milyon TL olan binada çalışma başlatıldı.

Ankara’da daha önce bir sendika tarafından kullanılan, Kızılay’a beş dakika mesafede bulunan beş katlı bina, Milli Emlak Müdürlüğü tarafından 30 yıllığına “İrtifak” (başkasına yararlandırma) hakkı ile birlikte Ensar Vakfı’na devredildikten sonra binada çalışma başlatıldı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Çizerimiz

Mehmet TEVLİM

Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP
Türker ERTUNCAY