Kent Güncel | Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete

Arşiv

firma-ekle

İstatistikler

  • 658182Toplam ziyaretçi:
  • 66Bugün kü ziyaretçiler:
  • 897Dünkü ziyaretçiler:
  • 1Online olan ziyatçiler:

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Kent Güncel

10Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği halk konserleri ile her gün başka bir yerde vatandaşları müzikle buluşturmaya devam ediyor. “Halk Konserleri” programı kapsamında dün akşam Didim’in Akbük Mahallesi’nde düzenlenen konserde Didimliler müziğe doydu.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Konservatuvar Orkestrası’yla Efe Dumancı’nın sahneye çıktığı ve yediden yetmişe yüzlerce vatandaşın katıldığı gecede, Dumancı sevilen şarkılarla Didimlileri coşturdu.

Geçirdikleri keyifli gece için Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na teşekkür eden Didimliler konserde gönüllerince şarkı söyleyip dans ettiler.

Mahalleler başta olmak üzere Aydın’ın bütün ilçelerinde birçok noktada yıl boyunca her gün devam edecek olan konserlerin bir diğeri yarın akşam Söke Güllübahçe Park Düğün Salonu önünde düzenlenecek. Tüm Sökelileri konsere beklediklerini söyleyen başkan Çerçioğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin Aydınlıları müzikle buluşturmaya devam edeceğini belirtti.

 

14Mavi-beyazlı yönetim sezon başında transfer edilen stoper Ceyhun Güven ile ailevi nedenlerle yollarını ayırırken yerine ise Yeni Malatyaspor’dan 21 yaşındaki Diyar Uykur’u takıma kazandırdı. Mavi-beyazlı yönetim ayrıca 2 kalecinin ardından takıma 18 yaşındaki Enes Çapar’ı da transfer ederek kaleci sayısını 3’e çıkardı.
Öte yandan çalışmalarını aralıksız sürdüren Didim Belediye spor’da bayram tatili 20 Ağustos’ta başlayacak. 4 gün tatil yapacak albatroslar 24 Ağustos’ta toplanacak. Didim’de 2 günlük çalışmanın ardından mavi beyazlı ekip 26 Ağustos’ta 8 günlük kamp için Afyon’a gidecek.

13İntihar eden şahıs duyarlı sürücü sayesinde bulundu
Didim-Akbük yolu üzerindeki koruluklarda kendini asarak intihar etmiş halde bir ceset bulundu. Üzerinde kimlik çıkmayan erkek şahsın kimliğinin belirlenmesi için çalışma yapılırken; ceset Didim Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.
Olay; Didim-Akbük yolu üzerin bulunan ağaçlık bir alanda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; yol üzerinde seyir halindeki aracın şoförü aracını yol kenarına park etti. İhtiyaç için duran şoför, ağaçta asılı halde bir ceset fark etti. Duyarlı vatandaş konuyu polise bildirdi. Olay yerine gelen Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları incelemede şahsın hayatını kaybettiğini tespit etti.
Ağaca asılı halde bulunan cesedin uzun süredir orada olduğu tahmin edilirken, cesedin üzerinden ise kimlik çıkmadığı öğrenildi. Didim Cumhuriyet Savcılığının incelemesinin ardından ceset Didim Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı

HABER:BAHRİ AŞIK

 12 Her yıl olduğu gibi bu yılda  kurban bayramında deri toplama faaliyetinde bulunacak olan THK Didim Şubesi için Şube Başkanı Mehmet Emin TURAL  “Kurban Bayramı’nın milletimize  ve tüm insanlığa barış, kardeşlik ve huzur getirmesi ”  dileğiyle şu açıklamayı yaptı:

     “2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu ve ilgili makamlardan alınan olur ile bu yılda Kurban derisi toplacağız. THK Kurban Derisi Toplama Merkezimiz Didim Cumartesi Pazar yerinde olacak (otogar yanı).  Ayrıca halkımız, kestikleri kurbanlarının derilerini kesim yerlerindeki Türk Hava Kurumu deri toplama görevlileri  ile Türk Hava Kurumu’nun gezici araçlarındaki görevlilerine makbuz karşılığında teslim edebilirler. Derilerini veremeyen vatandaşlarımız  içinde   0 256 811 10 20 numaralı telefonumuz ile yardımcı olacağız.”

     Havaların sıcak olması nedeni ile kurban kesen vatandaşlarımızın  kurban derilerini  tuzlayıp, yün kısmı dışarıda kalacak şekilde  teslim edilinceye kadar gölgelik bir yerde muhafaza etmeleri  hem çevre sağlığı hem de milli servetimiz olan derilerin bozulmaması açısından önem arz etmektedir.

 

 

11Çamlıkta, Temmuz ayının ikinci yarısı başlayan ve Ağustos ayının ilk haftası biten kireçleme çalışması, insanların spor yaptığı alanı estetik açıdan geliştirdi. Kireçlemenin, yaklaşık altı yıldır çamlığa önemli zararlar veren Çam Kese zararlısına karşı mücadelede de yararlı olacağına, Mart ve Nisan aylarında ağaçlardaki keselerinden çıkan binlerce tırtılın diğer ağaçlara tırmanmasına biraz da olsa engel olacağına inanılıyor.

Bu arada, bu çalışmanın eksik yönleri de vardı. İlki; bir görevli ile yürütülen çalışma çok uzun sürdü.

İkincisi; çalışma çamlığın sadece üst (batı) bölümünde yapıldı. Mahalleli, Tırtıl geçişlerinin daha yoğun olduğu, ağaç kurumalarının daha sık görüldüğü  alt bölümde de çalışmanın başlatılmasını bekliyor.

MEHMET TEVLİM

32 (2)KRİZİN FATURASINI KRİZE YOL AÇANLAR ÖDEMELİDİR!

AKP’nin uyguladığı katıksız neoliberal politikaların kaçınılmaz olarak geldiği nokta krizdir. Bugün yaşanmakta olan kriz, göz göre göre, bağıra bağıra gelmiştir. Görünen yüzü tutuklu vatandaşları nedeniyle ABD ile restleşme olsa da asıl neden ranta dayalı ekonomik politikaların tıkanmasıdır. “Ekonomik savaş içindeyiz” diyerek 16 yıldır uygulanan sermayeye kaynak aktarmaya ve yatırıma dönüşmeyen, spekülatif büyümeye dayalı ekonomi politikalarının yol açtığı krizin nedenini çarpıtamazlar.

ABD ile son bir-iki hafta içinde yaşanan ve gerçek yüzünün tam bilinemediği gerginlikten çok öncesinden, AKP ve iktidar ortağı MHP dışında tüm kesimler tarafından bir ekonomik krizin, resesyonun geldiği yıllardır söylenmekteydi.

Yandaş medya sağırları, körleri oynasa da uzun süredir pazarlar yangın yerine dönüştü. Dolar bu kadar yükselmeden de patates, soğan, domates başta olmak üzere temel gıdaların fiyatları cep yakıyordu. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

8Değerli okuyucular;

Malumunuz, ülkemiz çok fazla ithalat yaparken bunun yanında çok az oranda ihracat yapıyor. Böylelikle cari açık çok fazla yükselmiş oluyor. Bu ithalatlar da ağırlıklı olarak dolar üzerinden yapılıyor. Son zamanlarda doların inanılmaz yükselişi ya da bir başka ifade ile liramızın anormal bir oranda değer kaybedişi, zaten yüksek olan cari açığı daha da fazlalaştırarak, var olan sıkıntılı durumu felakete dönüştürüyor.

Geçen günlerde yeni bir bilgi edindim.  Edindiğim bilgiye göre; ülkemiz Çin’den çok yüksek miktarlarda oyuncak ithal ediyor.  Dikkatinizi çekerim, ithal edilen ürün oyuncak! Ülkemizdeki oyuncakların yaklaşık %80’i Çin’den gelmekteymiş. İnsaf be kardeşim, insaf! ‘’Oyuncak da ithal edilir mi?’’ sorusu aklımı kurcaladı. İlaç, sanayi, teknoloji veya enerjinin ithal edilmesini kabul edebilirim fakat bu kadar fazla oranda oyuncak da ithal edilmez ki! HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

7Doğru oturalım, doğru diyelim.

Gerçeği yamultup, kıvırmayalım.

Hakkımız olanı zevkle yiyelim.

Arıyı baldan ayırmayalım.

Saadeti beraber arayalım.

Refahı birlikte yakalayalım.

Yapıcı olalım, hiç yıkmayalım.

Bülbülü gülünden ayırmayalım. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

18Toplam kırmızı et üretimi II. çeyrekte 266 330 ton olarak tahmin edildi

Toplam kırmızı et üretimi bir önceki çeyreğe göre %5,1, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,2 oranında arttı. Toplam kırmızı et üretimi içinde sadece kesimhanelerde üretilen kırmızı et miktarı ise 161 bin 414 ton olarak gerçekleşti.

Sığır eti üretimi 235 bin 901 ton olarak tahmin edildi

Sığır eti üretimi bir önceki çeyreğe göre %6,4, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,9 oranında arttı.

Koyun eti üretimi 27 bin 337 ton olarak tahmin edildi

Koyun eti üretimi bir önceki çeyreğe göre %1,1, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %22,7 oranında arttı.

17İhracat birim değer endeksi %3,8 arttı
İhracat birim değer endeksi Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,8 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %5,2 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) %4,2, yakıtlarda %43,4 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %4,1 arttı.
İhracat birim değer endeksi 2018 yılı ikinci çeyrekte bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre %5,6 arttı.
İthalat birim değer endeksi %6,9 arttı
İthalat birim değer endeksi Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,9 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %1,8, ham maddelerde (yakıt hariç) %10,6, yakıtlarda %34,9 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %1,3 arttı.
İthalat birim değer endeksi 2018 yılı ikinci çeyrekte bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre %7,4 arttı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

15Tarım- ÜFE Temmuz ayında %1,71 arttı
Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım–ÜFE), 2018 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %1,71, bir önceki yılın Aralık ayına göre %2,67, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,72 ve on iki aylık ortalamalara göre %10,59 artış gösterdi.
Bir önceki aya göre değişim; tarım ve avcılık ürünlerinde %1,72, ormancılık ürünlerinde %0,86 ve balıkçılıkta %2,04 artış gerçekleşti.
Aylık en fazla artış çok yıllık bitkisel ürünler ana grubunda gerçekleşti
Ana gruplarda bir önceki aya göre değişim; çok yıllık bitkisel ürünlerde %3,20, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde %1,54 ve tek yıllık bitkisel ürünlerde %1,28 artış gerçekleşti.
Alt tarım gruplarından sebzeler bir önceki aya göre %4,24 arttı
Alt tarım gruplarından; çeltik %4,22, diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler %4,40 ve koyun ve keçi, canlı; bunların işlenmemiş süt ve yapağıları %1,46 artış, yağlı meyveler %2,41, tahıllar %1,66 ve lifli bitkiler %0,30 azalış gösterdi.
Temmuz 2018’de endekste kapsanan 87 maddeden; 5 madde bu ay endeks kapsamına girerken, 43 maddenin fiyatlarında artış, 33 maddenin fiyatlarında azalış, 6 maddenin fiyatlarında ise değişim olmamıştır.

14Ticari süt işletmelerince Haziran ayında 848 bin 378 ton inek sütü toplandı

Toplanan inek sütü miktarı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %13,1 arttı.
Haziran ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 118 bin 755 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre %4,4 artış gösterdi. İnek peyniri üretimi 60 bin 58 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %10,7 arttı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 4 bin 590 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %8,3 arttı.
Yoğurt üretimi 99 bin 862 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %5,8 arttı. Ayran üretimi ise 60 bin 6 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %17,5 artış gösterdi.
Haziran ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama %3,4, protein oranı ise ortalama %3,2 olarak tespit edildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,7 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %13,3 arttı.

 

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Çizerimiz

Mehmet TEVLİM

Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP
Türker ERTUNCAY