Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete

Arşiv

firma-ekle

İstatistikler

  • 641497Toplam ziyaretçi:
  • 16Bugün kü ziyaretçiler:
  • 461Dünkü ziyaretçiler:
  • 2Online olan ziyatçiler:

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

99.9Demokrasi mücadelesinde sistemin şifrelerinin bilinmesinin önemi çok yüksektir. Eğer sistemi iyi anlar, yorumlar ve mücadele sürecini iyi yürütürseniz,iktidarı alırsınız.

Yoksa sistem sizi defalarca ezer, geçer.

İşte tam bu durumu yaşıyoruz.

Şu andaki iktidar,uluslararası sermaye ile işbirliği daim olarak süren yerli sermayenin taleplerini anlayıp,yorumlayıp yerine getirerek halkın tepesinde boza pişiriyor.

En gerçek saptamaları da “korku salma.”

Ne demişti dönemin başbakanı, Ankara’daki patlamadan sonra “oylarımız arttı.” HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

7Mils’tan çıkan yolcu, minibüsünün içindeki yolcular Söke tarafına doğru ilerlerken, arka koltuğa oturan ihtiyara sordular:

‘’Amca ne iş yaparsın?’’

İhtiyar cevap verdi:

‘’Bahçem vaa, sebze meyva yetiştirip, bazarda satıyom.’’

‘’Hangi sebzeleri ekiyorsunuz?’’

‘’Yazın samak için böbeğ, domati, badılcan, pırasa, ısmanak, kelle turp, kelbaş, bancaz ekeriz.’’

Yolculara bu anlatış tarzı ve sebzelerin isimlerinin o yörede yaşayan insanların şivesine göre söylenişi tuhaf geldi…

‘’Peki amca, meyvalarınız da herhalde var?’’

‘’Evet vaa, ilimon, mandilen, potakal, aççıkta inar vaa. Ben gayri yapameyom işleri, çocukla goçturuyolaa.’’

Ülkemizde her yörenin kendine özgü bir şivesi vardır. Oda ülkemizin kültürel zenginliğidir.

MURAT KAFADAROĞLU

Ekran Alıntısı1-5Zeki Sarıhan

Apartmanlarda yaşayanlara acımak gerekir. Çünkü toprakla ilişkileri kesiliyor.

Oysa biz köylü bir milletiz. Köylü demek toprak demektir. Toprak ise insana güzel meşgaleler sunar. Ekersin, dikersin, gübrelersin, sularsın, seyreltirsin ve ürün alırsın.

Ekip diktiklerin bir süre toprağın içinde gizlenir, sonra bir bakmışsın toprağın üstünde bir yeşillik peyda olmuş. Gözlerinin önünde santim santim boy verir.  Yaprak açar, çiçekleriyle süslenir. Meyveye, tohuma durur.

Âşık Veysel ne güzel söylemiştir. “Bağrın yardım kazmayınan belinen, yine beni karşıladı gülünen” diye. Ekim ve dikimi geç yaparsanız, ayrık otları temizlemezseniz, toprağını iyi hazırlamazsanız beklediğinizi bulamazsanız. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

7Sevgili kardeşlerim,

Fatih Sultan Mehmet’in ordusuna mensup askerlerden bir grup, Trakya topraklarında ilerliyordu. Mevsim, ilkbaharın yaz mevsimine geçişi zamanı idi. Askerler kiraz bahçelerinden geçmişti. Kirazların da tam olmuş zamanı idi. Onlar epey ilerlemişlerdi ki, yolda yaşlı hasta bir ihtiyara rast geldiler.

Askerlerin komutanı ihtiyara acıyarak sordu:

-Sana nasıl yardım edebiliriz ey ihtiyar? Bizden istediğin bir şey var mı?

İhtiyar cevap verdi:

-Canım kiraz istiyor.

Komutan askerlerine seslendi. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

1-5Zeki Sarıhan

Türkiye’nin ilk “Başkan”ı, 13 Eylül Cuma günü Hacıbayram Camiinde Diyanet İşleri Başkanının imamlığında Cuma namazını eda ettikten sonra Bakanlar Kurulunun ilk toplantısını yaptı. Bu arada Kurtuluş Savaşı’nı yöneten Ulus’taki ilk Meclis dar geldiği için, onun hemen alt tarafında bulunan İkinci Melis’te de bir tören yapıldı. Burada Kurtuluş Savaşı’nın başkomutanı Mustafa Kemal Paşa’nın adı iyilikle anılmış!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan cum günü açılmasının nedeni,  Kuvayı Milliyeciler aleyhine Adapazarı’ndan Kızılcahamam’a kadar yayılan isyancıların olumsuz propagandası idi. Bunların iddialarına göre Kuvayı Milliyeciler Bolşevik ve dinsizdi. Milleti haraca kesiyorlar, Ankara’da karılarla ve oğlanlarla gece gündüz eğleniyorlardı. Onların özendiği Bolşeviklerde aile kavramı yoktu…

Heyeti Temsiliye Başkanı Mustafa Kemal Paşa ilk bildiriminde Meclisin 21 Nisan Çarşamba günü açılacağını bildirmişti. Fakat aynı günlerde isyanın Beypazarı ve Kızılcahamam’a kadar yayılması üzerine açılışı iki gün erteleyerek Cuma gününe denk getirdi Böylece Kuvayı Milliye’nin dinsiz olduğu iddialarına cevap vermek istedi. Cuma günü yurdun her yanında dini törenler yapılmasını, hatim indirilmesini, Mevlüt okunmasını da istedi. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

15Yabancılar kıyı temizliğine dikkat çekti

Didim’de yerleşik olarak yaşayan bir grup yabancı, Çamlık Mahallesi sınırları içerisindeki kıyı temizliği gerçekleştirdi.
Didim’de yerleşik olarak yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar örnek bir duyarlılığa imza attı. Didim’de ikamet eden ve eşi Türk olan Beverly Çakmakçı ile grubun tek Türk üyesi olan emekli öğretmen Ayşegül Şahin, arkadaşlarıyla birlikte Çamlık Mahallesi sınırları içerisindeki Parlamenterler sitesi ile Aquasis Otel arasındaki kıyı bölgede, çevre temizliği gerçekleştirdi. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

14Aydın Emniyet Müdürlüğümüz Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince;  Didim İlçesinde 09/07/2018 günü ilçemizde bir işyerinde meydana gelen açıktan hırsızlık olayının firari şüphelisi A.G. yapılan çalışmalar neticesi 12/07/2018 günü yakalanarak sevk edildiği adli mercilerce tutuklanmıştır          Kamuoyuna duyurulur.

AYDIN VALİLİĞİ

13Aydın Emniyet Müdürlüğümüz Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince;  Didim İlçesinde farklı tarihlerde meydana gelen “Bisiklet ve motosiklet hırsızlığı” şüphelileri C.A., A.T., M.T.E., ve K.S. isimli şahıslar 11/07/2018 tarihinde yakalanarak gözaltına alınmış, 12/07/2018 tarihinde sevk edildikleri adli mercilerce tutuklanmıştır.

Kamuoyuna duyurulur.                                                    AYDIN VALİLİĞİ

 

 

12Aydın Emniyet Müdürlüğümüz Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince;  Didim İlçesinde faaliyet gösteren bir işyerinde çalışan işçilerin kullandığı ikametin balkonunda saksılar içerisinde hint keneviri yetiştirildiği bilgisinin alınması üzerine yapılan çalışmada 11 kök hint keneviri tespit edilmiş, A.Ö. isimli şahıs yapılan tahkikatın ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılmıştır. Kamuoyuna duyurulur.

AYDIN VALİLİĞİ

11 (1) 11 (2)Muğlaspor,Yatağanspor ve Tavşanlı Linyitspor formaları giyen sağ ve sol açık oyuncusu Süleyman Çelik ve son olarak Kırşehirspor’da forma giyen stoper mevkii oyuncusu Suat Bozkurt artık Didim Belediyespor için mücadele edecekler…

Didim Belediyespor Teknik Direktörü Egemen Urhan’ın isteği doğrultusunda yapılan transferde, Kulüp Başkanı Levent Ataş ve Kulüp Genel Menajeri Mustafa Teke yönetiminde transfer gerçekleşti.

10Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlileri tarafından Didim Ticaret Odasında ‘imar barışı’ ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapılarak, barış masası kuruldu.

Didim Ticaret Odası Kültür Merkezi’ndeki bilgilendirme toplantısına, Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş, Didim Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Osman Coşkun, Oda Yönetim Kurulu üyeleri, meclis üyeleri ile emlak ve inşaat sektörü temsilcileri katıldı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

207143 sayılı Vergi ve Diğer bazı alacakların ‘yeniden yapılandırılması’na ilişkin kanun kapsamında kira borçları dahil olmak üzere Didim belediyesine olan tüm borçlarınızı yapılandırmak için 31 Temmuz tarihine kadar başvuru yapabilirsiniz.
 

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Çizerimiz

Mehmet TEVLİM

Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP
Türker ERTUNCAY