Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete

Arşiv

firma-ekle

İstatistikler

  • 610201Toplam ziyaretçi:
  • 88Bugün kü ziyaretçiler:
  • 443Dünkü ziyaretçiler:
  • 1Online olan ziyatçiler:

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

20 (2)Aydın Futbol 2. Amatör Küme 4. Grup’ta şampiyon olarak 1. Amatör Küme’ye yükselen Altınkumspor’da kupa töreni gerçekleştirildi. Törende, Altınkumspor A takımı ile kategorilerinde derece alan altyapı takımlarına kupaları verildi.
Geçtiğimiz sezon hedefini şampiyonluk olarak belirleyen ancak sonuca ulaşamayan Altınkumspor, ertelediği şampiyonluğa bu yıl ulaştı. Aydın Futbol 2. Amatör Küme 4. Grup’ta ligi lider tamamlayarak 1. Amatör Küme’ye çıkan Altınkumspor, şampiyonluk kupasını aldı. Didim Sentetik Saha Tesisleri’nde düzenlenen kupa törenine, Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Aydın Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Hasip Arıkan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Hüseyin Ulusoy, Altınkumspor Kulübü Başkanı Özgür Makasçıoğlu, Didim Belediyespor Kulübü 2. Başkanı Evren Ermurat ve futbol severler katıldı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Two women shopping at a grocery store

Two women shopping at a grocery store

2013 ile 2016 yılları arasındaki Ramazan harcamaları diğer Ramazan dönemlerine göre azalış gösterirken, 2017 Ramazan harcamalarının diğer yıllara göre arttığı tespit edildi.

Ajans Press’in Ipsos Hane Tüketim Paneli’nden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, geçen yıl Ramazan dönemindeki harcama, önceki dönemlere oranla yüzde 11 arttı. Söz konusu dönemde, büyük marketlerin bulundurdukları çeşit sayısının fazla olması ve yaptıkları promosyonlar ile alışverişçilerin tercihi olurken, indirim marketlerinde harcamanın diğer yıllara göre yükseldiği görüldü. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

18 (2)FIVB Plaj Voleybolu Aydın Etabı sona erdi. Kadınlarda Küba, erkeklerde ise Sırbistan turnuvanın kazanan ekipleri oldu. Aydınlılar voleybol müsabakalarına yoğun ilgi gösterirken Türkiye Voleybol Federasyonu yetkililerinin verdiği bilgiye göre seyirci rekoru kırıldı.

Dört güne yayılan maçlarda 58 ülkenin takımları kupaya uzanmak için ter döktü. Kadınlarda finale Küba’yla Rusya kalırken erkeklerde ise Sırbistan ve İran kaldı. Özellikle erkekler maçında yoğun heyecan yaşanırken maçlarda Küba ve Sırbistan ekipleri kupaya uzanan taraflar oldu. Heyecan dolu maçların sonucunda üçüncülükleri kadınlarda İsveç erkeklerde Rusya aldı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

17Aydın Büyükşehir Belediyesi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı Edis konseriyle kutladı. Konsere on binlerce Aydınlı katıldı.

Konser boyunca hep bir ağızdan şarkıcı Edis’e eşlik eden gençler coşku dolu bir akşam yaşadılar. Konserde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Başkan Çerçioğlu’na gençler yoğun alkışla teşekkür etti.

Tarihi günlerinden birisini yaşayan Atatürk Kent Meydanı’nın bir tarafında genç şarkıcı Edis hayranlarıyla buluşurken bir tarafta da FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu Aydın etabı mücadeleleri devam etti. Başkan Çerçioğlu’na Avrupa başta olmak üzere dünyada Aydın’ın tanıtımını da yapan turnuva için teşekkür eden Aydınlılar maçlara yoğun ilgi göstererek turnuvayı da sahiplendiler ve ellerindeki bayraklarla tezahürat yaparak maçları takip ettiler.

 

 

16Aydın Büyükşehir Belediyesi kurslarına katılan kursiyerler yıl sonu etkinliklerini yapmaya başladılar. Aydın Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu çocuk ve genç atölyelerine katılan genç tiyatrocularla resim kurslarına katılan kursiyerler yıl sonu etkinlikleriyle yıl boyunca öğrendiklerini sergileme fırsatı buldular.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda tiyatro kurslarına katılan kursiyerler eğitmenler Özlem Çolak, Murat Uysal ve Gökçe Gümüş’ün hazırlamış olduğu yıl sonu gösterileriyle velilerinin ve Aydınlıların karşısına çıktılar. 7 ay süreyle tiyatro eğitimi gören kursiyerler “Bir Deniz Masalı”, Çocuk Kalbimden Canım Annem’e” ve “Deniz Masalı” gösterilerini sahnelediler. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

1219 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı Didim’de Resmi Törenle kutladı.

Didim Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen kutlamalara Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Didim Belediye Başkanı A.Deniz Atabay,  ilçe protokolü, siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Çelenk Sunumu, bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan kutlamalar öğrenciler tarafından hazırlanan gösteriler ile devam etti. Program kapsamında halk oyunları gösterisi vatandaşların büyük beğenisini topladı.

 

H

H

MUSTAFA KEMAL PAŞA CUMHURİYETİ GENÇLERE EMANET ETTİ…

19 Mayıs 1919 Ülke işgal edilmeye başlanmış, halkın direncini yok etmek için, padişahın, Damat Ferit’in çözümü halkı yatıştırmak. İşgali kurtuluş gibi göstermektir. Büyük kurtarıcı Samsun’a çıkarak emperyalist düşmanlara ve yerli işbirlikçilerine karşı direnişi başlatıyor. Halkımızı örgütlüyor, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin önderliğinde emperyalistleri ve yerli işbirlikçilerini bozguna uğratıp, Ülkeyi tam bağımsız bir cumhuriyete kavuşturuyor…

19 Mayıs 2018 ülke ayni sıkıntılı günleri yaşamakta, emperyalistler ve yerli işbirlikçileri ülkeyi bölmek için yine ortalıktalar. Vatanın bütünlüğü ve milletin birliği tehdit altında.

Mustafa Kemal “Gençliğe Hitabesi”nde, Bursa Nutku’nda işte bu esası anlatmaktadır.

Atatürk, çok ilerileri görüp, bilebilen bir önderdi. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

10 (2)Didim’de düzenlenen Türkiye Yelken Federasyonu Türkiye Şampiyonası’nda Optimist ve Laser sınıflarında kazananlar belli oldu. Didim Yat ve Yelken Kulübü’nün ev sahipliğinde, Spor Toto ve Didim Belediyesi’nin destekleriyle Didim Altınkum’da düzenlenen Türkiye Yelken Federasyonu Türkiye Şampiyonası’nın ilk haftasında Optimist ve Laser sınıflarında kazananlar belli oldu.

Altınkum sahilinde gerçekleşen ödül törenine Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, İlçe Garnizon Komutanı Deniz Albay Çetin Gülseven, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Türkiye Yelken Federasy(onu Başkanı Özlem Akdurak, TYF Başkan Vekili Ceyhun Üstüner, Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş ile sporcular, antrenörler, hakemler ve sporcu velileri katıldı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

2 (2)Çavuşun biri, karavana erini çağırıp muştulamış:

-Gözün aydın lan, karar verdik, bundan sonra seni dövmeyeceğiz!

-Sağ olun çavuşum.

-Sevildiğini bil, artık sövmeyeceğiz de!

-Essah mı çavuşum?

-Tamam lan eşşoleşek, söz.

-Çavuşum, ben de bundan sonra karavanayı getirirken sizinkine işemeyeceğim!

*** HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

1 (2)Zeki Sarıhan

Mustafa Kemal Paşa’nın Lağvedilmiş 9. Ordu Birlikleri Müfettişliğine atama kararnamesini Padişah 30 Nisan 1919’da imzaladı. 16 Mayıs 1919 günü de Cuma selamlığında Padişah’ı ziyaret ederek Bandırma Vapuru ile Samsun’a hareket etti.

Dönemin basın merkezi olan İstanbul’da gazeteler, yalnızca bu atanma ve yola çıkma olayını haber verdiler. İki olay arasında geçen 16 gün içinde Mustafa Kemal Paşa ile ilgili bazı yazışmalar, görüşmeler olmuşsa da bunların hiç biri basınında yer almadı.

Tarih yazmakta çok tembel ve üşengeç bir millet olduğumuz için bunlarla ilgili belgelere uzun yıllar kimse dokunmadı. Atatürk’ün anlattığı birkaç anekdotla yetinildi. Oysa İstanbul Hükümetinin arşivleri Büyük Zafer’den sonra İstanbul hükümetinin istifa ettiği 4 Kasım 1922’den sonra Ankara Hükümetinin eline geçmişti. 50-60 yıl boyunca o günün gazetelerine bakmayı da kimse akıl etmedi. Aşağıda Mustafa Kemal Paşa’nın atanması ve Samsun’a hareket etmesinin o günün basınında nasıl yer aldığını göreceğiz. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

27Dün katliama uğrayan mazlum halk bugün katliam yapan zalim bir halka dönüşebiliyor. Hitler faşizminin soykırımına uğrayıp sağ kalan Yahudiler orta doğuda Filistin topraklarına yerleşerek bugünkü İsrail devletinin temelini atıyor.1947 de sorunu BM taşıyan İsrail 14 mayıs Filistin de İsrail devletinin kurulması ilanı orta doğuda Filistin-İsrail savaşının başlamasına neden oluyor.1956-1967-1973 arap- İsrail savaşları katliamlara yol açıyor.1967 yılında yoksul arap halkının saldırgan İsrail e karşı savaşında Türkiye’nin devrimci gençleri Filistin yanında yer alarak savaşırken bugünün siyasal İslamcıları İstanbul da  6. filo karşısında secde durup namaz kılıyorlardı.protesto eden devrimcilere saldırıp tarihe kanlı pazar olarak geçmişlerdir. İsrail  1967 savaşında işgal ettiği doğu Kudüs,1980 yılında batı Kudüs le birleştirerek başkent ilan ediyor.1981 golan tepelerinin ilhakı ABD desteğiyle saldırılarını artıyor.1993 yılında  FKÖ ve İsrail in birbirlerini tanımaları sonucu FKÖ tasfiye ediliyor.barış görüşmeleri başlaması sonucu artan saldırı ve toprak işgali Filistin lileri gettolara sıkışıp savaş ve ölümle yaşamasına yol açarken “uygar” dünya ve İslam alemi seyrediyor.1968 yılı İsrail in nükleer güce sahip olduğu yıldır.ABD bunu bilerek desteğini sürdürüyor. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

30Didim Ziraat odası hafta içinde yaptığı yönetim kurulu toplantısında hasat dönemindeki makineli ve makinesiz çalışma bedellerini asgarisini belirleyerek tavsiye kararı aldı.
Oda Yönetim kurulu 18 Mayıs 2018 günü 5 nolu kararı ile Ot balyalama ücretini her balya için , 1,75 krş, Saman balyalama ücertini 1.85 krş ve Çapa işçilerinin yevmiyesini dybaşı da dahil 75 Tl olarak belirledi.
Odanın aldığı tavsiye kararına göre biçer-döver ücreti dekar başına 23 Tl, Patozla saman dövme işleminin saatini 125 Tl., Römorklu saman dövme ücretini de römork başına 100 Tl olarak belirlerken, Sahanlı makine ile ot biçme ücretini dekar başına 22 Tl., Sahanlı makine ile ot biçme ve çevirme ücretini de 25 TL olarak belirledi.
Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir: “belirlediğimiz fiyatlar, asgari geçim durumu ve makinelerin amortisman ve akaryakıt bedelini düşünerek aldık, tavsiye edilen bu rakamlarla iş yapılması durumunda haksız rekabetin de önüne geçilecek, Çiftçilerimiz yaptıracakları işlerini tavsiye edilen bu fiyat üzerinden yaptırırlarsa ürün maliyet girdileri de kolay hesaplanabilir.” Dedi..

 

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

Çizerimiz

Mehmet TEVLİM

Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP
Türker ERTUNCAY