Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete

Arşiv

firma-ekle

İstatistikler

  • 477341Toplam ziyaretçi:
  • 240Bugün kü ziyaretçiler:
  • 351Dünkü ziyaretçiler:
  • 7Online olan ziyatçiler:

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

1420245695_803055693203633_1693185804599593167_n

17Türk Hava Yolları’nın iştiraklerinden Turkish Cargo, Bodrum’da yetiştirilen balıkların en taze şekilde Kuveyt’e ulaştırılması için, direkt olarak Bodrum – Kuveyt yolcu seferleri ile Çipura ve Levrek gönderimine başladı.

THY Basın Müşavirliğinden konuyla ilgili olarak şu açıklama yapıldı:

“Her hafta Cumartesi günleri yapılan sefer ile Turkish Cargo, Bodrum’da yetiştirilen balıkları, ürün tazeliğini ve kalitesini koruyarak aynı gün içerisinde Kuveyt’teki alıcılarına ulaştırmayı hedefliyor. Su ürünleri pazarında, ihraç edilen her dört balıktan üç tanesini yetiştiren Ege Bölgesi’nden gelen talepler doğrultusunda, 30 Haziran’dan itibaren icra edilen Bodrum – Kuveyt (BJV-KWI) yolcu seferlerinin kargo kapasitesi değerlendirilerek, bölgenin su ürünleri ihracatına katma değer oluşturuluyor. Aynı zamanda Turkish Cargo, Milas/Bodrum Havalimanı’ndan tarifeli yolcu seferleri ile hava kargo hizmeti gerçekleştirerek bir ilke daha imza atmış oldu.”

Bodrum’un Çipurası her hafta Kuveyt’e gidecekmiş. İyi de birader Didim’in çipural arı ile Bodrum’un çipuraları aynı suda,aynı havada birlikte yaşıyor. Karşılıklı ziyaretler yapıyorlar. Bodrum çipurası diye bizimkileri götürmesinler…

 

18Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  başkanlık istemesinin ardından AK partide de kongre sürecine girildi. Cumhur başkanı Ak parti genel başkanı olarak Türkiye’de partili cumhurbaşkanı sürecini başlattı.Aydın AKP’de kongre takvimi için süreç başlatıldı ve devam ediyor. 22 Temmuz’da delege olarak seçilen 6 bin 800 partilinin 19 Ağustos-12 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan ilçe kongrelerinde oy kullanacağı öğrenildi.

.19 Ağustos’ta ilçe kongreleri başlıyor. 12 Kasım’a kadar yaşanacak olan kongreler sonucunda ilçe yönetimleri yeniden belirlenecek.

AKP’nin 17 ilçede kurduğu 300 sandıkta, parti üyelerinin kullandığı oylar sonucu 6 bin 800 delege seçildi.  22 Temmuz’da gerçekleşen delege seçimlerinin ardından 19 Ağustos’ta başlayacak olan ilçe kongrelerininse 12 Kasım’da sona ereceği öğrenildi.

 

16Doktorluk mesleğinde olduğu gibi yemin etme zorunluluğu artık öğretmenlik için de gereçli olacak.

Öğretmen yemininde, “öğrencinin üstün menfaatini korumak” için ant içilecek. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz imzasıyla 81 ilin milli eğitim müdürlükleri ve okullarına “24 Kasım Öğretmenler Günü” başlıklı genelge gönderildi.

Genelgede, asli olarak göreve başlamaya hak kazanan öğretmen adayları için yemin töreni düzenleneceği belirtildi.

15Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, OHAL kapsamında artık sahte plaka basan, satan, ikiz plaka veya sahte plaka takanlara birçok idari para cezası ve cezai müeyyideler uygulanmaya başlandığını belirtti. Yeniden düzenlenen kusur tablosunun 3 Temmuz’dan itibaren uygulamaya konulduğunu söyleyen Apaydın, “Biz de devletimizin aldığı tedbirlere ek tedbir olsun diye mühürlerimizi darphanede hazırlattık” dedi.

Hızlı Geçiş Sistemi’nde (HGS) yanlış ceza yazılmasına da neden olan, plakadaki rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olmasının ağır kusurlu sayılacağını ifade eden Apaydın, plakaların tek tip olacağına işaret etti. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

11Ege Denizi’ndeki Vatan Topraklarımızı Yunanistan’a Peşkeş Çekenlere

Lozan’ın 94’üncü Yılında Bir Kez Daha Haykırıyoruz:

Vatana İhanetten Hesap Vereceksiniz!

15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal eden Yunan maskeli Batılı Emperyalistleri vatan topraklarımızdan atmak için, Mustafa Kemal Paşa önderliğinde tam dört yıl mücadele etti atalarımız.

09 Eylül 1922’de geldikleri (işgal ettikleri) yerde, İzmir’de denize dökülerek; daha önce Çökkün Osmanlı’ya imzalattıkları ve Anadolu’yu, Trakya’yı kendi aralarında pay ettikleri Sevr Antlaşmaları da yüzlerine fırlatılıp atılarak Tarihin çöplüğüne gömüldü.

Bu büyük zafer aynı zamanda emperyalizme karşı başarı ile sonuçlanmış ilk Ulusal Kurtuluş Savaşı idi. Dünyanın tüm mazlum uluslarına da örnek oldu. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

13Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle, Er Yatırım ana sponsorluğunda düzenlenen 9’ncu Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması, bu sene “Geçmişten Bugüne Tatiller” başlığı taşıyacak.  Anatolia Turizm Akademisi tarafından gerçekleştirilen yarışma ile toplumsal alışkanlıklara göre şekillenen tatil konusuna çizerlerin penceresinden bakarak, Türkiye’nin dünya turizmindeki çok sesli yönünün yeni başlıklarla zenginleştirilmesi hedefleniyor. Başvuruların başladığı yarışma için son başvuru tarihi, 31 Aralık.

Yetişkinler ve Gençler kategorilerinde yarışacaklar

Dünyada önde gelen yarışmalardan biri olan Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışmasına “Yetişkinler” ve “Gençler” olmak üzere iki kategoride başvuru kabul ediliyor. Yetişkinler kategorisine 17 ve üstü karikatür sanatçıları katılabilirken, gençler kategorisine ise 16 ve alt yaşlardan katılım kabul ediliyor. Yarışmaya geçen yıl 63 farklı ülkeden 475 karikatür sanatçısı 920 eser ile katılmıştı.

 

 

 

12Dünya üzerindeki akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 63’ünün telefonlarını her yarım saatte, yüzde 22’sinin ise 5 dakikada bir kullanmadan duramadığı ortaya çıktı. Medya Takip Ajansı Interpress tarafından IAB’nin 18 ülkede gerçekleştirdiği Mobil Tüketici Deneyimleri Araştırması’ndan derlediği bilgilere göre, dünya genelinde birçok insanın, günde en az bir kere mobil web ya da mobil uygulama üzerinden internete erişim sağladığı belirlendi. Dünyada 30 dakikadan fazla telefonuna bakmadan duramayan insanların çoğunlukta yaşadığı ülkelere bakıldığında yüzde 78 ile Brezilya ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi yüzde 73 ile Arjantin ve yüzde 71 ile İngiltere’nin takip ettiği görüldü. Türkiye’de ise insanların yüzde 62’sinin yarım saatte bir akıllı telefonunu kullanma ihtiyacı hissettiği tespit edildi. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

100“Kral düşerse soytarı güler” derler, derler ama bizde demezler, diyemezler. Soytarı bu coğrafyanın ürünü değildir çünkü… Bu coğrafyanın ürünü “Dalkavuk”tur…
“Soytarı” sözcüğü, Arapça sahte fallus (penis) takarak, gülünç ve müstehcen oyunlar oynayan “Satir”den gelir. Arapça “satir” sözcüğü ise Eski Yunanca sahte penis ve keçi ayaklarıyla tasvir edilen mitolojik kahraman “Satyros”dan gelir.
Soytarı’nın yeri, düzenle kaos arasındaki ince çizgidedir…
Elbette kralı eğlendirmek, keyiflendirmek gibi görevi vardır. Kral’ın yanından ayrılmaz, gittiği her yere gider, yatak odasına bile girebilir.
Soytarılar, şiirden, müzikten, tiyatrodan, sanattan anlar, yer ve gök bilimleriyle ilgilenenler bile vardır.
Misal 15.yy. Meksika İmparatoru “Montezuma”, soytarıları ile felsefe yapar.  HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

9 (1)Yeni kabinede dikkatimi çeken iki bakan ve bir anıyı sizinle paylaşmak istiyorum. Birini kişisel olarak da iyi tanıyorum.

Tanıdığım isim olan Ahmet Demircan ile başlayayım. Demircan dürüst bir siyasetçi, iyi bir insandır. Bu yüzden insani olarak hakkını teslim etmeliyim.

Tanıdığım Ahmet Demircan tavizsiz bir gelenekçiydi. Milli görüşteki bölünme sonrasında hiç tereddütsüz Erbakan’ın yanında saf tutmuştu. Erbakan’ın en güvendiği insanlar arasındaydı; öyle ki Erbakan onu yakın adamlarına kurdurduğu ANBA Holding’in başına getirdi.

Oysa o dönemde yenilikçiler birçok milletvekiline vaatlerle kanca atıyorlardı. Mesela çok ısrar ettikleri isimlerden biri de Veysel Candan’dı. Dürüst ve başarılı bir siyasetçi olan Candan, partilerin kuruluş dilekçelerinin verildiği son dakikaya kadar kendisine yapılan ısrarlara “onuruma yediremem diyerek ret yanıtı vermişti. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

11Gazeteciler ve Basın Bayramı

Basın Bayramı veya Gazeteciler ve Basın Bayramı, tarihi konusunda üzerinde anlaşmazlık bulunsa da Türkiye’de Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan önemli gündür. Basın Bayramında pek çok siyaset adamı, rektörler ve bazı belediye başkanları tarafından bildiri yayınlanmaktadır. Bildirilerde Basın Bayramının önemine değinilerek, özellikle Türk basınındaki sansür ile ilgili konular bu bildirilerde yer almaktadır.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 1946 yılında kurulduğu zaman “gazeteciler için de bir gün belirleyelim” düşüncesi ortaya atılmıştır. Önceleri ilk gazetenin basıldığı gün “basın bayramı” olarak düşünülmüştür. İlk gazetenin çıkışı kimilerine göre 1831, yani Takvim-i Vakayi’nin yayınlanışıdır. İlk Türkçe gazete olmasına rağmen onu, resmi gazete olduğu için ilk gazete saymayan görüştekiler de 1861, yani Tercüman-ı Hakikat’ın çıkışını ilk gazete basılışı olarak kabul etmek istemişlerdir. Bu anlaşmazlık nedeniyle konuda bir görüş birliği olmamış bunun üzerine Fatih Rıfkı Atay, Akşam gazetesinde 24 Temmuz’u tarihini ortaya atmış ve 24 Temmuz tarihi “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlanmaya başlamıştır. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

12Aydın Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezleri 2017 Yaz Etkinlikleri, 17 ilçede 26 Kültür Merkezinde öğrencilerin yoğun ilgi ve katılımıyla devam ediyor.

19 Ağustos’a kadar devam edecek olan yaz döneminde; çocuk ve gençlere sağlıklı bir yaşam kültürünü benimsetmek,  öğrencilerin zamanlarını en kaliteli ve verimli şekilde geçirmelerini sağlamak için etkinlikler hazırlayan Kültür Merkezleri;  öğrencilerin var olan yeteneklerini açığa çıkarmakla beraber yeni beceriler kazanmalarını ve bu becerileri eğlenerek öğrenmelerini de sağlıyor.

Kültür Merkezlerinde Yüzme, Basketbol, Futbol, Voleybol, Modern Dans, Tenis, Jimnastik, Masa Tenisi, Badminton, Gitar, Resim, Bağlama, Halk Oyunları, Keman, Bale, Mental, Aritmetik , Akıl Oyunları ve daha bunun gibi birçok sosyal kulüp faaliyeti ücretsiz olarak Aydın halkının hizmetine sunuldu.

Ayrıca, Kültür Merkezleri bünyesinde hizmet veren Bilim ve Deney Evi’nde bu yıl ilk kez gerçekleşen botanik kulübüne de ilgi yoğun olmaya devam ediyor.

 

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

KIYIDA YAŞAM DERGİMİZ

kiyidayasamdergi

Çizerimiz

Mehmet TEVLİM

Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP