Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

AYIN KİTABI :BACAK ARASI ÇALIM

AYIN KİTABI :BACAK ARASI ÇALIM

      “Bu romanda; Günümüzde sıkça karşılaştığımız dolandırıcılık, sahtekarlık ve düzenbazlıkların yasalara saygılı insanları nasıl çileden çıkardıklarınız tanık olacaksınız. En yakınlarındaki insanlardan “Bacak arası çalım” yiyen dürüst insanların da  zamanla bozuk düzenin çarkları içinde nasıl değiştiğini göreceksiniz. Romanın akışı içinde, nefes kesen olaylar dizisinde yalan, riya ve kaba kuvvetin de ticaretin kuralları arasında olduğunu şaşkınlıkla izleyeceksiniz.”  diyor, Yazar M.Bedri Yalçın.

      M.Bedri Yalçın, Sivas’ın  Divriğ  ilçesinin Çobandurağı köyünde doğmuş. Ankara Ticari İlimler Akademisini bitirdikten sonra Maliye Bakanlığı Bütçe Kontrolörü göreviyle yurdun her yöresini gezdi.  Mesleki konularda bir çok makalesi yayınlandı. “ Çarşı Uzun Para Yok” , “Devletin Balığı” , “Beni Yaralı Bırakma”, “İki Elim Yakanda” , “İyiler İyi” ve “ Sosyal Mücadeleler Tarihi” adlı kitapları yayınlanmıştır.

      “Uzun bir memuriyet döneminden sonra emekli oldum. Sakin ve huzurlu bir yaşam sürdürmek amacıyla kooperatiften edindiğim yazlık siteye taşındım. Yerleştiğim site Ege’de küçük bir kasaba iken yaklaşık yirmi yılda düzensiz bir yapılaşmayla orta büyüklükte bir kent olmuştu. (…)” 

        Cümleleriyle  başladığı kitabında anlattığı kent çok tanıdık bir kente benziyor. Satılar ilerlediğinde , anlatılan serüven bir Didimli olarak olayların içinde kendinizi de buluyorsunuz.     

            “(…)Havası ve  denizi temiz; plajları ve kumsallarıyla benim gibi huzur arayan biri için uygun bir yerdi. Burası diğer bir çok sahil kentlerinin aksine düz bir alanda kurulmuş olmasına rağmen kötü bir planlama ve şehircilik anlayışla caddeleri ve sokakları dar ve eğri büğrü oluşturulmuş, kaldırımları belli olmayan, elektrik ve telefon direkleri salkım saçak kablolarıyla yolların ortasına dikilmiş, sahipsiz bir kent görünümündeydi. (…)”

        Satırlar ilerledikçe, iki binli yılların başlarında Didim’de benzerleri bir çok kez yaşanan, ulusal basına manşet olmuş olaylar çıkıyor karşınıza.  Yazarın bir yaşanmışlığı, kolay anlaşılır bir dille yazdığı roman bir bakıma belgesel özelliği de taşıyor.

        Kasabalıktan kentliliğe dönüşümün başladığı Didim’in yoğun göç aldığı ve Avrupalıların yaşamayı özellikle tercih ettikleri dönemlerde gelişen olayları, bacak arası çalım olarak adlandırdığı üç kağıtları, düzenbazlıkları ve dolandırıcılıkları sanki yaşıyormuşçasına anlatıyor.

             Didim Sanat Platformu üyesi olan M.Bedri Yalçın’ın Bacak  Arası  Çalım romanını ve diğer kitaplarını Sanat Sokağı’ndaki standından edinebilirsiniz. Kitaplar bizi başka dünyalara götürür. Okumak kendi dışımıza çıkmaktır. 

        Sınırsız Kitap Yayın Azde Ajans tarafından Ağustos 2019 yılında   yayınlanan kitap,175 sayfadan oluşuyor.   

   
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!