Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

İNŞAAT SEKTÖRÜ KRİZDE, VATANDAŞ KONUT ALAMIYOR!

İNŞAAT SEKTÖRÜ KRİZDE, VATANDAŞ KONUT ALAMIYOR!

İnşaat maliyet endeksinde yıllık artış yüzde 45’e dayanırken, konut satışları ise art arda aylardır gerilemeye devam ediyor. Gerek maliyet endeks artışları gerekse konut satışlarındaki sert gerileme inşaat-konut sektöründe krizin hızla derinleştiğini ortaya koyuyor. Türk vatandaşlarının konut sahibi olması olanaksız hale gelirken yabancılara satış ise aylık bazda 5886 konutla yeni bir rekora doğru gidiyor.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre inşaat maliyet endeksi temmuz ayında haziran ayına göre aylık yüzde 2,56, geçen yılın aynı ayına göre de yıllık yüzde 44,76 artış gösterdi. Haziran ayında da yıllık yüzde 42,9 artışla son iki yılın en yüksek düzeyine ulaşan inşaat maliyet endeksi, temmuz ayında yükselişini sürdürerek yeni bir artış rekoru daha gösterdi.

Konut satışlarının üç aydır kesintisiz şekilde gerilemeye devam ediyor. Türkiye genelinde konut satışları ağustos ayında da geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 17 geriledi. Temmuz ayındaki düşüş ise yüzde 53 olmuştu. Buna karşılık özelikle vatandaşlık ve ikamet karşılığı yabancılara yapılan konut satışları, bir yılı aşkın süreden bu yana kesintisiz şekilde yükseliyor. Yerli alıcılar için olağanüstü boyutlarda yükselişe geçen konut fiyatları karşısında konut satın almak giderek olanaksızlaşıyor. İnşaat-konut sektörü içindeki tüm kesimler, maliyet-girdi artışlarından yakınıyor ve bunları maliyetlere, fiyatlara yansıtmak zorunda olduklarını savunuyor.

Bina inşaatı maliyet endeksi de bir önceki aya göre aylık yüzde 2,63, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 45,15 yükseldi. Diğer tarafta ağustos ayında Türkiye'de 141 bin 400 konut satılırken, satışlar yıllık bazda yüzde 17 geriledi. Yabancılara yapılan konut satışları, ocak-ağustos döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47,6 artarak sekiz ayda toplam 30 bin 849 oldu. İpotekli (banka kredili) konut satışlarında ise daha sert düşüş gözleniyor. İpotekli konut satışları ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 64 azalış göstererek 27 bin 375 oldu.

Gerek inşaat maliyet endeksindeki olağanüstü yükseliş gerekse konut satışlarındaki sert düşüş tarımsal üretim ve gıdanın yanı sıra, ülke ekonomisinin lokomotif sektörlerinden birisini daha uzun süre toparlanamayacak bir konuma getirmek üzere. İktidar gıda enflasyonuna karşı etiketlerle savaşa girişirken, konut sektörü fiyatlarında ve konut kiralarında artıştan kaynaklı enflasyon yükselişi, kısa sürede en az gıda enflasyonu kadar TÜFE artışını tetikleyecek.
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!