Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

TÜRK EDEBİYATI MI TÜRKÇE EDEBİYAT MI?

TÜRK EDEBİYATI MI TÜRKÇE EDEBİYAT MI?

7. İzmir Uluslararası Edebiyat Festivali ‘’Edebiyat Cumhuriyettir’’ kapsamında 15-20 Eylül 2023 tarihleri arasında Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinliklerin 20.09.2023 tarihinde saat 14.30-15.30 zaman dilimindeki ‘’Türk Edebiyatı mı Türkçe Edebiyat mı?’’ konulu söyleşinin konuşmacısı, Kaan Eminoğlu idi.

Kaan Eminoğlu yaptığı konuşmada, 12 Eylül 1980 Faşist Darbesi sonrası sol içerisinde bir kırılma yaşandığını, kırılmanın Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla daha da büyüdüğünü ve Türkiye’de ‘’Sol Liberal’’ anlayışın yayılmaya başladığını, edebiyat çevresi içinde Türkiye’de sadece Türkler yaşamıyor bu nedenle Türkçe Edebiyat denilmesinin daha doğru olacağını iddia edenlerin ortaya çıktığını belirtti.

Daha önce sol çevrelerin, emek- sermaye çelişmesi üzerinde bir mücadele yürütürken, sol liberal çevrelerin, bu çelişki ortadan kalkmışçasına insan hakları söylemi üzerinde yoğunlaştığına vurgu yapan Eminoğlu, ‘’Amerika’nın fonlarından beslenenler, onun istemi üzerine Kemalizm’e karşı bir mücadele başlatıp, ‘’Yetmez ama Evet’’ çiler türettiler.

Türkiye’de sadece Türkler yaşamıyor bu nedenle Türk Edebiyatı denmesi ırkçı bir söylemdir. Yerine ‘’Türkçe Edebiyat’’ veya ‘’Yerel Edebiyat’’ denmesi daha yerinde olur savını ileri sürdüler. Türkiye’nin başka sorunu yokmuşçasına 60 yıldır Türk Edebiyatı denen kavramı tartışmaya açtılar. Türkiye’de bazı büyük yayınevleri buna uyarak bu terimleri kullanmaya başladı. Türk Edebiyatı teriminin doğru olduğunu savunan ben ve benim gibilere entelektüel faşizm uygulayarak tavır aldılar. Eserlerimizi basmama, yayınlarında bize yer vermemeve düzenledikleri etkinliklere bizi çağırmama tavrı sergilediler.

Emperyalizm; ulusları ve halkları birbirine düşürüp, uluslar arasında savaş ve ülkeler içinde iç karışıklar çıkarır. Ruanda’da Belçikalı sömürgeciler, halkı birbirine düşürmek için ülkede etnik, dini ve mezhepsel fark bulamayınca; halkın %90’ını Huti, %10’ununTutsi diye kimlik veriyor. Tutsi’lere askere gitmeme vs. gibi haklar veriyor. Sonuç olarak çıkan iç savaşta 1 milyon insan ölüyor. Onlar birbirini boğazlarken sömürü sorunsuz olarak sürüyor.

Almanya’da sadece Almanlar, İngiltere’de sadece İngilizler, Fransa’da sadece Fransızlar, Rusya’da sadece Ruslar yaşamıyor. Nasıl bu ülkelerde Alman Edebiyatı, İngiliz Edebiyatı, Fransız Edebiyatı ve Rus Edebiyatı terimleri kullanılıyorsa; Türkiye’de de ‘’Türk Edebiyatı’’ kullanılmalıdır. Sizi, bu kavramı kullanmamakta direten yayınevlerinin çıkardığı kitap ve yayınları almamaya çağırıyorum. Bunlara karşı gösterilebilecek en etkili tepki bu olacaktır. Ben bu tavrımı yıllardır sürdürüyorum.’’ dedi.

Ulusal Eğitim Derneği yöneticileri, Kaan Eminoğlu’na yaptığı konuşma için teşekkür etti ve derneğe üye olma çağrısında bulundu.

Haber : Osman Gazi Oktay
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Köşe Yazıları

REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI