Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

ULUSAL EĞİTİM, ÇEDES’İ YARGIYA TAŞIDI

  ULUSAL EĞİTİM, ÇEDES’İ YARGIYA TAŞIDI

Ulusal Eğitim Derneği; Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan’’Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi İşbirliği Protokolü’’ (ÇEDES)’i yargıya taşıdı.

Bakanlıklar arası yapılan protokole dayanarak, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve İzmir Müftülüğü arasında yapılan ek protokolle; İzmir’de yaz döneminde 842 okula imam, hatip, kuran kursu öğreticisi, vaiz ve din hizmetleri uzmanı atandı. Aynı işlemin Eskişehir’de de yapıldığını biliyoruz.

Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi Başkanı, 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası Hukuk Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Münevver Aktaş’ın hazırladığı dava dosyası, 07.09. 2023 tarihinde Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı Osman Gazi Oktay tarafından Danıştay’a açılan davayla yargıya taşındı.

Bakanlıklar, Diyanet İşleri Başkanlığı ve il müdürlükleri ve İzmir Müftülüğü arasında yapılan protokollere göre okullara atananlar; öğrencilerimize, okullarımızda din bilgisi ve ahlak, beden eğitimi ve rehber öğretmen yokmuş gibi eğitim, seminer, kamp, gezi, piknik, sinema, iftar, cami ziyareti yaptırabilecekler.

Yapılan Protokolün; 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanununa, 7354 Öğretmen Meslek Kanununa, 657 ayılı Devlet Memurları Kanununa, 430 Sayılı Tevhidi Tedrisat kanununa ve Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğine aykırı olduğu, Anayasamızın başlangıcındaki Laiklik ilkesine, M.24, M.42, M.6/son hükmüne aykırı olduğu belirtilen dava dosyasında yürütmenin durdurulması talep edildi.

Dava açılmasında yardımcı olan Tüm Yargı Der Genel Başkanı Yetiş Kaya, Ulusal Eğitim Derneği yöneticileriyle birlikte İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Başkanlığı önünde fotoğraf çekildi.

Haber : Ali Haydar Dikmen
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Köşe Yazıları

REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI